8 Adımda Temel İlk Yardım Rehberi

İlk yardım bilmemek, toplumumuz adına oldukça kötü bir durumdur. İlk yardım yapabilmek, ilk yardım hakkında olabildiği kadar bigli sahipi olmak her zaman için hayat kurtarır. Kaza veya darbe geçiren bir kişiye ilk olarak yapılması gereken şeylerden bahsettik. İlk yardım bilginizi genişleterek hem kendiniz için hem de toplum faydası için iyi bir iş yapmış olursunuz. Kim bilir belki çok yakınınız, belki hiç tanımadğınız birisinin haytını kurtarabilirsiniz. Hayat müşterek..

1. Ağır yaralı kişilere ilk yardımda yapılması gerekenler;

  • Solunum yolu: Yaralının solunum yolunun dil, salgı ve yabancı bir cisim tarafından tıkalı olup olmadığını kontrol edin.
  • Solunum:  Nefes alıp vermesinde bir problem olup olmadığını kontrol edin. Eğer nefes alıp vermiyorsa sunu teneffüs yapın/yaptırın.
  • Dolaşım: Hastanın nabzının atıp atmadığını kontrol edin, eğer atmıyorsa akciğer-kalp masajı yapın. Bu esnada hastada bir kanama olup olmadığını muhakkak kontrol edin.

2. Eğer ciddi bir kanama varsa, zehirli bir madde yutmuşsa, kalbi veya solunum durmuşsa her geçen saniye çok önemlidir. En kısa zamanda konusunda uzman bir hekime yetiştiriniz.

3. Yaralı hastaların büyük bir kısmı bulundukları yerlerden dikkatli bir şekilde hekime götürülebilirler. Şayet hastanın taşınması, ciddi bel ve boyun yaralanmalarında hastayı hareket ettirmek hayati önem taşımaktadır.

4. Hayatla ölüm arasındaki süre genellikle çok kısa olduğundan öncelikle şu sıra izlenebilir.

  • Hastayı sakin bir şekilde yatırın.
  • Hasta kusuyor ise ve boynunda kırık tehlikesi yoksa boğazında tıkanma ihtimaline karşın kafasını sağa veya sola yatırın.
  • Hastayı battaniye veya bir örtü ile sıcak tutun. Fakat hastayı aşırı derecede örtme ve harici bir ısıtıcıyla ısıtmaya çalışmayın.
İlginizi Çekebilir:  4 Maddede Sağ Kol Uyuşması ve Karıncalanmasının Nedenleri

5. İlk yardım yaparken başka birisinin hekim ve ambülans çağırmasını isteyin. Hekime hastanın durumunu anlatın, ambülans gelene kadar hekime, hastaya neler yapabileceğinizi sorun.

6. Hastayı acı vermeyecek şekilde muayene edin. Ani hareketlerden ve vereceği acılardan koruyabilmek için elbisesini yırtın. Yanık yoksa, üzerindeki giyecek parçalarına dokunmayın.

7. Soğukkanlılığınızı koruyarak hastanın ve kendi moralinizi yüksek tutun. Sizin soğukkanlılığınız hastanın psikolojisini ve moralini de yüksek tutacaktır, hastanın panik durumunu yatıştıracaktır. Ona, her şeyin kontrol altında olduğunu söyleyin ve ona bunu inandırın.

8. Yarım ve tam şuur kaybı olan hastaların yüzüne su serpmeyin. Dökülen su, nefes borusuna kaçarak hastanın boğulmasına sebebi yer verebilir. Şuur kaybı olan bir hastayı ayağa kaldırmaya, şamarlayarak, tokatlayarak veya sarsarak uyandırmaya çalışmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir