Ağız Kanseri – Belirtileri, Sebepleri neden olur?

Kanser hastalığının temelinde, genellikle virüsler ve farklı hastalıklar bulunuyor. Göğüs kanseri, gırtlak kanseri ve benzeri gibi pek çok organın kanser hastalığı olabiliyor günümüzde. Bu hastalıkların en temel nedenlerinden birisi, düzensiz bakım ve aşırı bakımsızlık olabiliyor.

Ağız Kanseri Nedir?

Genellikle alt dudak üstünde başlayan bir hastalık olarak bilinir ve ağız içindeki her hangi bir yerde baş gösterebilir ilk belirti olarak. Bu belirtiler, genellikle kızarıklık, şişkinlik yahut normal dışı bir harekettir oral yollarda oluşan. Tükrük bezleri, yanak içi, dil altı, dil üstü ve benzeri gibi bölgelerde oluşabilen bu hastalık, ağız çevresi bölgelerde de başlamış olabilir. Bu başlangıç ile ağza yayılır ve büyük bir ölçüde ağızdan devam ederek ağız kanserine neden olur. Hemen hemen her kanser hastalığında olduğu gibi, bu hastalıkta da önemli olan şey hastalığın diğer bölgelere ve hücrelere yayılmasını önlemektir. Bu yüzden pasif kalınmamalı ve belirli sıkıntıların başında hemen doktora görünülmelidir. Erken teşhis, oldukça önemlidir ağız kanserinin oluşumunda. Bu sayede hem hastalığın büyümesi önlenir, hem de yürümesi durdurulabilir bir nebze de olsa. Kişinin kendini dikkatli bir şekilde korumasından ziyade, düzenli bakımlarını yapması, bu hastalığın oluşmasında etkili bir seçenek olacaktır.

Sebepler ve Teşhis

Ağız kanserinin en büyük belirtisi, ağızda oluşan bir şişlik yahut ağrıdır. Ağız içinde oluşan her hangi bir doku farklılığı yahut şişlik, bir ay içinde geçmiyor ise bir an önce doktora bildirilmelidir. Sigara ve alkol ürünlerinin birlikte kullanılması, ciddi bir sıkıntıdır bu hastalık dahilinde.

İlginizi Çekebilir:  Diş Teli Kullanmanın Faydaları Nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir