Akut Karaciğer Yetmezliği Nedir?

Karaciğer vücudumuzda karın boşluğunun sağ üst köşesine yerleşmiş, vücudun en büyük iç organıdır. Pek çoğu hayati fonksiyona sahip 400’ den fazla görevi bulunmakta ve metabolizmanın beynidir. Yaklaşık 1200-1600 gr ağırlığındandır. Rengi kahverengiye kaçan kırmızıdır. Lastik kıvamındadır ve şekli üç yüzlü piramide benzer. Kaburgalar tarafından örtülmekte olup, safra depolayan safra kesesi, karaciğerin tabanında ve arkaya kısmen gömülü vaziyettedir. Karaciğerin görevlerini özetleyecek olursak, kan şekeri düzeyini ayarlar, birçok kimyasal madde ve ilaçtan vücudu temizler, yağların emilimi için gerekli olan safranın yapılarak sindirim sistemine salgılanmasını sağlar. Besinlerden aldığımız gıdalardan proteinler başta olmak üzere kolesterol, yağlar ve pıhtılaşma faktörleri gibi önemli yapı taşlarını sentezler.

Akut karaciğer yetmezliği, öncelikli olarak sağlıklı insanlarda aniden görülen bir hastalıktır. Hepatitler, ilaçlar başta olmak üzere pek çok sebebi olan bu durumda dolaşımda bulunan toksinler karaciğer hücrelerine zarar verir. Hızlı bir şekilde tedavi edilmediği takdirde hastalar hayatını kaybedebilir. Akut karaciğer yetmezliğinde karaciğer nakli olması gerekmekte ve nakil zamanlaması çok önemli olup geç kalınmamalıdır.

Akut Karaciğer Yetmezliğinin Belirtileri ve Sebepleri

Erken dönemlerde genelde belirtilerini çok fazla anlayamasak da ilerleyen dönemlerde halsizlik, iştahsızlık, bulantı – kusma, sarılık, güçsüzlük, kilo kaybı, bacak ve karında sıvı birikimi, artış kanama eğilimi ve kaşıntı görülebilir. 2 ve 10 gün aralığında birey sağlıklı hissederken bir anda bilincini yitirir. Hastalık ilerledikçe, karaciğer kanı temizleyememeye başlar, vücut atıkları ile birçok ilaç vücutta birikir.

İlginizi Çekebilir:  Karaciğer yağlanması nedir?

Akut karaciğer yetmezliğinin sebepleri ise hepatit A, B, C, D,  ve E, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar ve kemoterapi, ot, eritici madde ve mantardan dolayı oluşan zehirlenmeler, güneş çarpması, Wilson hastalığı gibi sebeplerdir.

Akut Karaciğer Yetmezliğinde Tedavi

Hastalığının nedenine yönelik tedavi başlangıcında plazmaferez (plazma değişimi) tedavileri yapılır. Tedavi olumsuz ise ve cevap alınamıyorsa tek çözüm yolu karaciğer naklidir.  Akut karaciğer yetmezliğinin tedavisindeki en önemli unsur zamandır. Teşhis konulduğunda mutlaka nakil gerçekleştirilebilecek bir merkeze gidilmelidir. Hastanın nakil sırasında durumu ne kadar iyiyse nakil ameliyatı da o kadar iyi sonuç verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir