Aldatmak Nedir? Aldatmak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“Aldatmak nedir” sorusu, çift ilişkisinde yaşanan ihanetin anlamını sorgulayan temel bir sorudur. Aldatma tanımı kişiden kişiye değişse ve aldatma anlamı yüklenen durumlar herkese göre farklılaşsa da, çoğunluğumuzun “Evet bu bir aldatmadır” diyebileceği net durumlar da var.

Aldatmak Nedir, Ne Değildir?

Aldatmak, en başta da ifade ettiğimiz gibi, ihanet etmek ve eşin kandırılması anlamına gelir. Aldatmanın en çarpıcı biçimleri, cinsel ilişki kurarak aldatmak ve derin bir duygusal bağ kurarak aldatmak olarak görülür. Eşin dışındaki bir kişiyle cinsellik yaşamak aldatmak olarak kabul edilir. Eşin dışındaki bir kişiyle duygusal paylaşımlarda bulunmak ve eşle değil de bu kişiyle derin bir duygusal bağ kurmak da aldatmak olarak kabul edilir. Bunların her ikisi de eşin büyük ve onarılması çok zor olan ruhsal bir darbe yaşamasına sebep olur. Hiç kimse bu durumla karşılaşmak istemez. Ne yazık ki bir çoğumuz aldatılma durumu ile karşılaşırız ve bununla baş etmek ne denli zor olsa da, baş etmeye çalışırız.

Eşler, birbirleri için bu hayattaki en yakın insanlardır. Bu hakikatten hareketle, normal ve doğal olarak eşlerin birbirleriyle sohbet etmeleri, birbirleriyle dertleşmeleri, birbirleriyle cinselliği yaşamaları, duygusal yakınlaşmaları birbirleri ile yaşayıp birbirleriyle duygusal bağ kurmaları beklenir.

Aldatmak İçin Başkasıyla Duygusal Bağ Kurmak Yeterli mi?

Eşler birbirleriyle duygusal bağ kurar, birbirleriyle duygusal paylaşımlarda bulunurlar. Günümüzün en yaygın görülen aldatma biçimlerinden biri, eşle kurulması gereken duygusal bağı başka biriyle ya da birileriyle kurmaktır. Eşle ilişki duygusuzca ve düz bir şekilde giderken, onunla ilişki son derece sıradan ve sıkıcı bir halde, en asgari paylaşımlarla mutsuz bir ilişkiye dönüşürken bu ilişkiyi mutlu bir ilişkiye çevirmek için hiçbir şey yapmamak. Bunun yerine başka erkeklerle ya da kadınlarla duygusal bağ kurma gayreti içinde olmak. Bu durum hakikaten de büyük bir aldatma ve kandırmadan başka bir şey değildir. Gazetelerde bu durumları çok sık görüyoruz. Bir kadın evde eşiyle son derece mutsuz bir ilişkiyi sürdürürken, iş yerindeki bir iş arkadaşıyla öylesine bir duygusal bağ kurabiliyor ki, çoğu evli çiftin böyle bir bağ kurabilmek için azami çaba göstermelerini beklersiniz. Bir erkek eşine evlilikleri boyunca hiçbir zaman güzel bir söz söylememişken bir bakıyorsunuz ki internetten tanıştığı kadınlara tarihin gördüğü en büyük aşk uzmanı oluyor. Eşi bir güzel sözüne hasretken, çocukları babalarından sevgi, ilgi alaka görmeye açlık çekerken büyük aşk uzmanı internette başka kadınların gönlüne girmek için çaba sarf ediyor. Bu da apaçık aldatmaktır, kandırmaktır.

İlginizi Çekebilir:  Psikolojik Açıdan Ağlamanın Faydaları Nelerdir ?

Başlıkta yazmış olduğum sorunun cevabı, evet olmalıdır. Aldatmak için ille de cinsellik yaşanması gerekmemektedir. Duygusal aldatma sürerken kadın erkek ilişkisinin doğası gereği bir yerinde cinsellik de yaşanabilmektedir. Cinsellik yaşansın, yaşanmasın, duygusal ilişkiyi eşle değil de başkasıyla kuran kişiler eşini aldatıyor diyebiliriz.

Aldatmak Cinsel İlişki Kurarak da Olur

Aldatmak nedir sorusuna cevap verdiğim yazımda, aldatmanın çok sık karşılaşılan ve gazetelerde, TV lerde en çok karşımıza çıkan biçimlerinden biri olan cinsel aldatmaya da değinmek istiyorum. Kadının eşini aldatması neredeyse lanetlenmiş bir eylemdir. Kadın eşini aldattığında eşinin durumunun ne olacağını tahmin edebilmek zor değildir. Büyük bir yıkım, büyük bir travma ve aldatılmış olmanın en ağır yükünü taşımaya çalışan bir insan. Aldatmak, erkek tarafından gerçekleştirildiğinde de durum aynı olmaktadır. Bu kez kadın için büyük bir yıkım, büyük bir travma ve aldatılmış olmanın en ağır yükünü taşımaya çalışan bir insanla karşılaşırız.

Erkeğin kadını aldatması bizlere daha masum görünür. Sanki olabilirmiş gibi. Olabilirmiş ama sonrasında evlilik daha kolay toparlanırmış gibi. Halbuki medyada, gazete ve TV lerde okuyor ve de seyrediyoruz. Aldatmanın olduğu evliliklerin bir kısmı toparlanamıyor, düzeltilemiyor. Aynen kırılan bir bardağı yapıştırmak gibi. Bardağın parçaları yapıştırsanız da bir arada durmuyor. Aldatma birçok evliliği bu şekilde yıkıp bitiriyor.

Erkeklerin çapkın olmakla övündüğü toplumlarda aldatma gibi bir kelime hiç kullanılmaz. Aldatma kelimesinin sevimsizliği ve keyif kaçıran tatsız manası sebebiyle bu kelimenin kullanılmasından özenle kaçınılacaktır. Bunun yerine “Hızlı” ya da “Hovarda” ya da “Gönül avcısı” olmak tercih edilecektir.

İlginizi Çekebilir:  Presbiyopi Nasıl Tedavi Edilir?

Aldatan Kadın ve Aldatan Erkek

Aldatan kadın da, aldatan erkek de aynı yoldan ilerler. Bu yol eşin kandırılmasından, bir süreliğine yalanla avutulmasından geçmektedir. “Ne yapayım ben böyleyim” diyerek aldatma eylemini yapmak zorunda olduğunu söyleyen kadınlara ve erkeklere şu soru sorulmalı diye düşünüyorum : “Madem sen böyleydin o zaman neden evlendin?”. Bu soru bana mantıklı görünüyor. Madem ki bir adam ya da kadın kendisini çapkın, hızlı, hovarda bir gönül avcısı olarak kabul ediyor, niye bir yuva kurmak ve aile olmak isteyen insanla evleniyor? Yuva kurmak ve aile olmak isteyen insan bir gönül avcısıyla evli olduğunu fark ettiğinde büyük bir yıkımla karşılaşacak ve evliliğini sürdürme ya da bitirme yönünde bir karar almak zorunda kalacaktır.

Eşini Aldatanlar Bencil mi?

Eşini aldatanları düşündüğümde bu insanların bencil olduğu sonucuna varıyorum. Hem bir yuva kuruyor, sıcak yuvada olmanın huzur ve mutluluğunu yaşamaktan geri durmuyor, hem de aldatma peşinde koşuyorlar. Bencillik sahip olduğuyla yetinmeyip başkalarının haklarını gasp etmeyi alışkanlığa çevirmektir. Bencil adamlar ve bencil kadınlar gözü başkasının hakkında olan insanlardır diye düşünüyorum. Aldatmak aslen bir yalandan ve kandırmacadan ötesini anlatıyor. Yalan ve kandırmaca işin sadece bir yönü iken, eşe verilmesi gerekenler bir kenara ayrılıp başkalarıyla paylaşılıyor, dolayısı ile onun hakkına girilmiş oluyor. Bu yönü dinimizce de aldatmanın yasaklanmış bir eylem olmasını anlamamızı kolaylaştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir