Alın Bölgesindeki Sivilceler İçin Ne Yapılır?

Sivilce Oluşumu

Bilindiği üzere sivilceler ergenlik döneminde ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Etkisini uzun yıllar sürdürür. Bazı ciltlerde tamamen iyileşmez ve hastalık haline gelir. Sivilcelerin etkisi ciltte kalıcı olmaktadır. Tende çukurlaşmalar oluşturur ve lekeler bırakabilmektedir.

Güzelliği bozan cilt sorunları denilince akla hemen akne ve benzeri sorunlar gelir.  Özellikle alın bölgesinde oluşan sivilceler kötü bir görüntüye neden olmaktadır. Bu bölgede oluşan sivilceler genellikle, stres ve hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Bölgede ölü derinin birikmesi ve gözeneklerin hava alamaması sonucunda da akne sivilce oluşumu kaçınılmaz bir durum olmaktadır.

Bu gibi durumlarda birçok tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Fakat hepsi etkili olmamakla birlikte vücuttaki organlara zarar verebilmektedir.

Şimdi sizlere aknelere karşı bir kaç tedavi yöntemi bildirelim.

Sivilce Tedavi Yöntemleri

Sivilce tedavisinde kimyasal ilaçlar veya bitkisel maskeler kullanılır. Kimyasal ilaçlar ciltteki hastalığı tedavi ederken, çoğu zaman vücuttaki diğer organlara zarar vermektedir. Vücuttaki hormonal dengeyi bozmaktadır. Bu tehditten uzak durmak için bitkisel maskeler tercih edilebilir. Bitkisel maskeler bölgesel tedavi yapmaktadırlar. Dolayısıyla vücudun herhangi bir organına zarar vermezler.

Alın bölgesindeki sivilceler, yukarıda da bahsettiğimiz gibi stres ve hormonal değişiklerden kaynaklanmaktadır. Yani bu bölgede sivilcelenme ergenlerde daha sık görülmektedir. Bu dönemde yeşil yapraklı yiyecekler tüketmek veya suyunu içmek, cildi temiz tutmak, bol su içmek, ve yeterince uyumak sivilce oluşumunu kısmen önleyebilir.

İlginizi Çekebilir:  Güzel Görünmek için Ne Yapılması Gerek?

Buhar banyosu cildin güzelleşmesine yardımcı olan seçeneklerden biridir. Bunun için yüzünüzü kaynar suyun buharına 10 dakika kadar tutmanız yeterli olacaktır. Ayrıca cilde yerleşen mikropların temizlenmesi için bitki çayları tüketilmelidir. Ihlamur ve rezene çayları tüketilmesi önerilen çaylardandır. 3 günde bir kil maskesi yapılarak cildin fazla yağlardan kurtulması sağlanabilir.

Bitkilerle Cilt Bakımı

PAPATYA KÜRÜ

Bir avuç papatyayı 6 bardak suyun içine atıp kaynatın. Sonra karışımı ince bir bez parçasından süzün. Karışım biraz soğuduktan sonra bir havlu alıp papatyalı suyla ıslatarak tüm yüze bastırın. 15 dakika kadar bunu uyguladıktan sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Ardından bebek pudrası sürerek yağ ve nemin yok olmasını sağlayın.

LİMON KOLONYASI KÜRÜ

Bir avuç ada çayını yarım su bardağı limon kolonyasının içine ekleyin. 2 gün bekletin. Bu karışımı pamuk yardımıyla ve her gün uygulamak koşuluyla yalnızca sivilcenin üzerine sürün. Sonra ılık su ile durulayın. Son olarak mutlaka kurulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir