Alışveriş Bağımlığının Belirtileri Nelerdir?

Gelişen teknolojinin ve ticaretin beraberinde ileri gelen alışveriş bağımlılığı kişisel ve ailesel olarak ciddi kayıplara yol açabilir. Tamamen yardımsal bir faaliyet göstererek , istek duyan bireye bu yolda eşlik edilmelidir. Fakat bu eşlik etme tarzı işe devam etmesini değil , işten uzaklaşmasını fısıldayan tarzda olmalıdır. Alışveriş yapmayı seven bir birey sevmekte sonra ilgi duyar , ilgi , istek ve aşırı istekten sonra bağımlılık süreci devreye girer.

Bağımlı olan bir insanın belirtilerini; kredi kartı harcamalarından, eşyalarına aşırı düşkünlüğünden ve haftada alışveriş merkezlerine 2-3 kere girip çıkmasından anlayabiliriz.

Bağımlılık nedenleri ise, kişinin ortam içerisinde çok fazla alışverişe başlaması, maddi rahatlık ve kişisel özgürlükten kaynaklanabiliyor

Böyle durumlarda kişilerin kendilerini kontrol edebilmeleri adına birçok yerden destek almaya ihtiyaçları vardır. Bu destekleri gerekirse bir doktordan veya psikologdan alabilirler. Bunun yanında bu sorunu kendi başlarına da halledebilirler. Kendi iradelerine sahip çıkarak ve alışverişe gitmemeyi kendi kafalarına koyarak birçok şekilde bu sorun çözülebilir. Bu yüzden aynen sigara gibi öncelikle bu işi kendi kafamızda bitirmemiz gerekiyor. Aksi takdirde yapılan çabalar boşa gitmektedir.

Bu olayı kendi kafanızda bitirdiğiniz zaman otomatik olarak alışverişe gitme isteğiniz azalacak ve alışverişte harcadığınız ciddi meblağlardaki paralar cebinizde kalacak ve tasarruf etmiş olacaksınız. Eğer siz de alışverişte çok fazla para harcıyor ve kendinize engel olamıyorsanız yapmanız gereken öncelikle kendi kafanızda alışveriş isteğini bitirmektir.

İlginizi Çekebilir:  Uyuşturucu Maddelerin Zararları Nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir