Alkol Kullanımını Azaltmak İçin Neler Yapılır?

Alkol kullanımı, ilk başlarda bakıldığında normal bir aktivite gibi görünse de, eğer alkol kullanan kişi kendini kontrol edemiyorsa, en az uyuşturucu bağımlılığı kadar tehlikeli bir hal alabilir. Eğer alkol kullanan kişi, gerçekten bunu belli bir düzen ve irade çerçevesinde yapabiliyorsa bir problem yoktur ancak kişi, her alkol kullandığında kendini kaybediyorsa, işte o zaman ortada çözülmesi gereken ciddi bir sorun var demektir. Alkol bağımlılığı da, sigara ve uyuşturucu gibi oldukça tehlikeli ve kişiye ölüme götürebilecek kadar kötü bir problemdir.

Alkol Kullanımı Azaltmak…

Eğer alkol sizin için bir kaçış, her sıkıntılı durumda başvurduğunuz bir yöntem halini aldıysa ortada ciddi bir sorun var demektir. Alkol eğer arada bir kullandığınız bir şeyden yavaş yavaş her gün elinizin altındaki bir şeye dönüşüyorsa, bağımlı olma yolunda gidiyorsunuz demektir. Peki, bunun önüne nasıl geçilebilir? Öncelikle tavsiyemiz, bundan gerçekten kurtulmak istemenizdir. Yani gerçekten alkolü bu şekilde kullanmak istemiyorsanız, öncelikle bunu kendinize kabul ettirmelisiniz. Zira bu tarz bağımlılık yaratabilecek maddelerde, kişinin iradesine çok büyük görev düşmektedir. Kişi iradesini kontrol edebilirse, önüne geçemeyeceği hiçbir şey yoktur. Bununla birlikte bir diğer tavsiyemiz de, alkol aldığınız mekânlardan uzak durmanız, hatta gerekiyorsa oradaki arkadaş çevrenizden de biraz kendinizi çekmenizdir. Zira bu gibi durumlarda, arkadaş çevresinin etkisi gözle görülür derecede fazladır.

Bununla birlikte yediklerinize de dikkat ederek alkol kullanımı konusunda kendinize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca kendinize yeni uğraşlar bularak da alkolden uzaklaşabilirsiniz. Benim bu konudaki tavsiyem, spora başlamanız yönünde olacaktır. Spor yaparak hem alkolden uzaklaşmış olursunuz, hem de spor sayesinde hayatınızı bir düzene koyarsınız. Bununla beraber eğer gerçekten alkolden uzaklaşmak istiyor, fakat bir türlü başaramıyorsanız, bir uzmandan yardım almanızı öneriyorum.

İlginizi Çekebilir:  Sürekli Aspirin Kullanmak Zararlı mı?

Hangi durumlarda alkol tehlike oluşturmaya başlar?

Tabi ki eğer siz ayda yılda bir alkol kullanan biri olduğunuzu düşünüyorsanız, bu tavsiyelere çok da ihtiyacınız yok demektir. Peki, hangi durumlarda alkol, birey için tehlike oluşturmaya başlar? Eğer daha önce dediğimiz gibi çok belli ortamlar dışında alkolle aranız yoksa bağımlılık tehlikeniz bulunmamaktadır. Ancak, alkol haftada birkaç gün kullandığınız bir şey halini almaya başladıysa kendinizi tehlike altında görmelisiniz. Bununla birlikte, alkol kullanmaya başladığınızda kendisini kaybeder hale geliyorsanız, iradenizi dizginleyemiyorsanız, bu durumlarda da bağımlılık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunuzu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir