Amigdala Nedir ve Ne İşe Yarar?

Amigdala, beyinde bulunup duygusal ve sosyal tepkilerden sorumlu bir fonksiyondur. Amidala, beyinde bulunmasına rağmen bilinmeyen ve tanınmayan bir parça olabilir fakat oldukça önemlidir. Son derece önemli olan fonksiyonun, olmadığını düşündüğümüzde duygularımızda kaybedebiliriz. Amigdala, beynin anılarından sorumludur.

Amigdalayı tıp diliyle anlattığımızda, beyinde bulunan hipotalamus bezinin üst kısmında yer alan badem şeklinde, beynin loblarının iç kısımlarında bulunan nöronların oluşturduğu bir bölümdür. Her canlıda, kulaklarından biraz uzaklıkta iki amigdalaya sahiptir. Bu fonksiyon canlılarda, duygusal ve zihinsel durumu ile ilişkilidir.

Aslında bu hücre, 1930’lu yıllardan sonra vücutta yer aldığı bilinmiştir. Lobların hasar gördüğü insanlarda bazı duygu değişikliklerinin meydana gelmesiyle birlikte araştırıldığında ortaya çıkmıştır. Lobları hasar gören canlılarda, korku, cinsel davranışların farklılığı ve beslenme davranışlarındaki değişiklikler görülmüştür. Bu sebeple araştırıldığında görülmüştür ki, amigdalada meydana gelen hasar duygusal tepkimelerin değişmesine yol açmıştır.

Amigdala Ne İşe Yarar?

Amigdala, duygusal ve zihinsel durumla ilişkisi vardır. Bu sebeple bütün hayatımız boyunca duygu ile bağlantılı olan her şey amigdalaya bağlıdır. Duygularımızı hissedebilmek, acıyı, sevinci, huzuru, mutluluğu, acıyı, tatlıyı duygu ve zekâyla ilgili olan her türlü hissi hissedebilmek için buna ihtiyaç vardır. İnsanlarda ve hayvanlarda hissedilen duygu aynıdır. Yani bazı duyguları hissetmek ve yaşamak için amigdalaya ihtiyacımız vardır. Hatta başka birisinin duygularını anlayabilmek için bile bu hücreye ihtiyacı bulunmaktadır.

Normal olarak hayatını idam ettiren bir canlıda yani sağlıklı bir canlıda korku duygusu oldukça hâkimdir. Fakat araştırmalara göre amigdalası zarar görmüş olan bir canlıda korku duygusunun hiçbir şekilde hissedilmediği ve belirtilerinin olmadığı açığa çıkmıştır. Bu sebeple kişilk bozukluğuna da sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Psikolojinin Konusu ve Amaçları

Ayrıca kişi üzerinde, oldukça önemli olan kişisel bozukluklara yol açmaktadır. Amigdalada bulunan lezyonların davranış ve duygusal bozukluklara neden olduğu ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığı görülmektedir. Hatta psikolojik sorunlar bile hissedilmektedir. Otizm, fobiler, travma, stres bozuklukları ve depresyon amigdalanın hasarıyla birlikte ortaya çıkaracağı rahatsızlıklar arasındadır. Amigdalada bulunan hasar, psikopat davranışların yaşanmasına sebep olmaktadır.

Amigdala eski yıllarda çok bilinmemesine rağmen, artık üzerinde birçok araştırmalar yapılmakta ve tedavi yöntemleri araştırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir