Anjin nedir?

Halk arasında bademcik olarak adlandırılan organın iltihaplanmasına anjin denir. Bademcikler dilimizin kökünde boğaz girişinin her iki yanında yer alır. Tıp dilinde anjinlerin iltihaplanması durumuna tonsilit ismini veririz, tedavisi tabiki mümkündür ancak anjin iltihaplanmasında dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken hususlar vardır, bu hususları yazımda sizlerle paylaşacağım.

Anjin kimlerde görülür?

Anjin hemen her yaş grubundan kişilerde görülebilir. Bu bademcik iltihaplanmaları daha çok çocuklarda görülür çünkü çocukların bademcikleri enfeksiyon kapmaya müsaittir. 5 – 15 yaş grubunda yer alan çocuklarda bu vakaya sıklıkla rastlamaktayız çünkü çocuklar yetişkinlere nazaran daha zayıf bir bağışıklık sistemine sahiptir. Bu hastalık yetişkinlerde de görülür.

Anjinin sebepleri nelerdir?

Anjinin sebebi; bakteri veya virüslerin bademciğe yerleşmesi ile iltihaplanmaya neden olmasıdır. Bu durum kış aylarında yaygınlaşır. Kışın kapalı alanların sıcak olması ve havalandırılmaması bu enfeksiyonların çoğalmasına ve kişiden kişiye hava yoluyla bulaşmasına sebep olur. Ağız veya burun yoluyla vücuda giriş yapan bakteri ve virüsler bademciye yerleşerek enfeksiyonu başlatır ve kişinin bademcikleri şişer. Aynada bir ışık yardımıyla boğazınıza baktığınızda bademciklerinizin şiştiğini ve kızardığını kendinizde görebilirsiniz. iltihaplanan bademciklerin üzerinde beyaz noktacıklarda meydana gelir.

Virüsten etkilenen bademcikler şişer ve üzerinde kırmızı küçük noktalar olur. Bakteriyel enfeksiyonlarda ise bademciklerde beyaz pamukçuk tarzında noktalar olur. Anjin vakalarının %80’i virüslerden meydana gelir. Bu ikisinin farkı ise; bakteriyel vakalarda hastalık daha ağır geçer, daha yüksek ateş ve ağrı yapar. Virüs sebebiyle olan anjinler ise daha çabuk iyileşme gösterir.

İlginizi Çekebilir:  İştahsızlık neyin belirtisidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir