Arpacık Hastalığının Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İnsanın göz kapaklarında meydana gelen enfeksiyon nedeniyle oluşan ağrılı sivilcelere arpacık denir. Stres, hijyene dikkat edilmemesi, bağışıklık sisteminin zayıflaması, kabızlık çeken ve zayıf insanlarda görülen gözde çıkan apse diyebiliriz. Göz kapağımızın kenar kısımları kızarır, hafif şişer ve arpacık kendini gösterir. Ellerimizin temiz tutulmasına ve makyaj yapılmamasına arpacığın iyileşme süresince dikkat edilmelidir. Yayılma eğilimi gösteren bir sivilce çeşidi olan arpacık korunmak için yukarıda belirttiğim yöntemlerin haricinde anti bakteriyel sabun kullanılması, ortak havlu kullanımından kaçınılması gerekmektedir. Arpacık bir hafta içerisinde geçmiyor ise mutlaka doktora müracaat edin.

Arpacık İyileşmesinde Kullanılan Bitkiler

Patates: Bir adet patatesi öncelikle rendeleyin. Temiz ve hijyenik olduğundan emin olduğunuz bir tülbendin içine koyun. Arpacığın üzerine tülbendi koyun bu işlemi günde iki üç kere yapın. Tülbendin içerisine her seferinde yeni patates koymayı unutmayın. Ayrıca haşlanmış olan patatesi arpacığın üzerine koyun.

Papatya:  Bir fincan kaynamış suyun içerisine 1 çay kaşığı kuru papatya demlenir. Temiz bir tülbent suyun içine batırılarak arpacığın üzerine 10 dakika kadar kompres yapılır.

Kuru Kadife Çiçeği: Papatya da uygulanan aynı yöntem yapılır.

Rezene Tohumları: Papatya ve kuru kadife çiçeğinde uygulanan aynı yöntemler uygulanır.

Sıcak Kompres: Temiz bir havlu sıcak suya batırılarak arpacığın üzerine 15 dakika kompres yapılmadır. Bu kompres kaşıntı, tahrişi azaltır ve iltihabın etkisini azaltır.

Sarımsak: Arpacık çıktığı zaman ve ya da çıkmadan önce yemek çok faydalıdır. Bir sarımsak soyulur ve kenarı bıçakla kesilir. Bıçakla kesilen yeri arpacığın üzerine sürün.

İlginizi Çekebilir:  Genetik Görme Problemleri ve Hastalıkları Nelerdir

Kekik: Antiseptik timol bakımından zengin olan kekiğin suyunu bir pamuğa damlatın ve arpacığın üzerine sürün.

Poşet Çay: Çay demlendikten sonra sıcak suyun içinden alınan poşet çayın fazla suyu alındıktan sonra arpacığın üzerinde 5 dakika kadar bekletilir. Tanik asitin etkisiyle bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur ve iltihabın hafiflemesini sağlar.

Marul: Temiz olan marul yapraklarını ezerek arpacığın üzerine koyun.

Atkuyruğu Bitkisi: Bir tatlı kaşığı atkuyruğu bitkisi bir su bardağı kaynar suda ılıyıncaya kadar bekletin. Temiz olan bir tülbent veya bez parçasını suya daldırıp arpacık olan gözün üstüne yatırılır ve 20 dakika bekletin. Günde 2-3 kere tekrarlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir