Asansör ve kapalı alan korkusu

Geldik en basit görünen ama en çok adamı ürküten korkuya… Bu korku öyle bir korkudur ki, kaslı, boylu böyle gördüğünüz zaman “saygılar abi” diyeceğiniz tipleri dahi çocuk gibi titrek hale getirir. Şahsen benim 14 yıllık arkadaşım, bildim bileli adam gibi asansöre binmez. Hatırlıyorum ben lise sondayken evimiz 6. kattaydı, bize gelmeye çekinirdi. Çünkü her gelişinde o altı katı tek tek inip, çıkmak zorunda kalırdı. Zira asansör dediğin anda başlardı titremeye. Neyse, şimdi geçelim bu sorun ile ilgili detaylara.

Kapalı Alan Korkusu Nedir?

Bu korkunun tıp dilinde ki süslü adı klostrofobi olarak biliniyor. Hemen herkesin kapalı alanlara karşı bir korkusu olabilir. Ama öyle her kapalı alandan korkan, asansörden çekinen adama da kalkıp sende klostrofobi var diyemeyiz. Hastalığında kendine göre bir haysiyeti, kriterleri var. Bu kriterlere sahipseniz ancak sizde profesyonel bir klostrofobi sahibi olabilirsiniz. Peki, nedir bu kriterler? Şimdi, onlara geçiyorum takip edin beni.

Kapalı Alan Korkusunun (Klostrofobi) Belirtileri

Kapalı bir alandayken boğulma hissi yaşarsınız. Bu öyle bir histir ki siz kontrol edemeyecek seviyeye gelirsiniz. Enseden ve alından başlayan bir ter akışı olur, aşağılara doğru akar gider. Kalp çarpıntısı yüzünden “kesin bu sefer gideceğim” gibi korkulara dahi sebep verirsiniz. Üstüne birde baş dönmesi gelir ki işte tuzu biberi oturmuş olur her şeyin. Sizde de böyle garip haller oluyorsa, üstüne birde bu garip haller sık sık her kapalı alan, asansör kullanımı durumlarında yaşanıyorsa; nur topu gibi bir klostrofobiniz oldu diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Böcek Fobisi(Entomofobi) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kapalı Alan Korkusu Tedavisi

Bu tür sorunlardan her zaman dediğim gibi tedavinin kaynağı insanın kendisidir. Eğer bu korkunun üzerine gitmeyi başarır, kendi içinizde “kapalı alanda neymiş, korkulur mu hiç bu tür durumlardan” diye telkinlerde bulunur, bu telkinleri de ciddiye alabilirseniz; işte o zaman yenme şansına sahip olabilirsiniz. Tabii bu esnada psikolojik destek alabilirsiniz ki ben şahsen öneriyorum. Ama baktınız hâlâ daha bir çözüm bulamadınız? İşte o zaman ilaç desteğine başvurarak çözüm elde etmeye çalışırsınız. Ama sakın bu ilaç olayını kafanıza göre uygulamayın, benden söylemesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir