Astigmat nedir, neden olur?

Astigmat korneanın yumurta şeklinde olduğunda görülen bir hastalıktır. Normal bir gözde kornea yuvarlak olur. Astigmatın en büyük belirtisi uzak veya yakınının net görülmemesidir. Bu hastalar özellikle uzağa baktığında gözleri sulanır ve bulanık görürler. Bir çok hastalıkta olduğu gibi astigmatta da erken teşhis ve tedavi son derece önemlidir. Bu yazıyı dikkatle okursanız ileride astigmat olsanız dahi durumu daha çabuk fark edip önlem alabilirsiniz.

Astigmat neden olur?

Astigmat genellikle doğuştan gelen bir hastalıktır. Astigmatın bir başka sebebi ise; cerrahi işlem sırasında korneanın yuvarlak yapısının zarar görmesi, iltihaplanmasını söyleyebilirim.

Astigmatın belirtileri nelerdir?

Uzak veya yakında olan cisimleri net göremezsiniz, cisimler gölgeli yahut bulanık şekilde algılanır. İlerlememiş astigmatı fark etmek son derece zordur ancak göz muayenesi sırasında anlaşılır. Astigmat kişide baş ağrısı yapar.

Astigmat nasıl tedavi edilir?

Uzman göz doktoru tarafından önerilen şekilde tedavisi yapılır genellikle astigmat ilerlemiyorsa ve küçük seviyedeyse her hangi bir tedavi gerektirmez. İlerleyen astigmat vakaları için gözlük veya lens tedavisi yapılır. Kimi durumlarda lens kullanımı kişide bazı sorunlara yol açabilir çünkü astigmat tedavisinde verilen kontak lensler serttir, tahrişe ve gözde batmaya neden olabilir. Kornea nakli ile tedavi edilen astigmat vakaları da vardır. Lazer operasyonu da başka bir seçenektir.

Lazerle astigmat tedavisi nasıl yapılır?

Lazerle bir çok göz hastalığı tedavi edilmektedir, yeni nesil teknoloji olan lazer (SMİLE) yöntemiyle astigmat tedavisi yapılır. Bu yöntem ile 5 numaraya kadar olan astigmat vakaları tedavi edilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Göze Kolonya Kaçması Durumunda Yapılması Gerekenler

Lazer ile astigmat tedavisi olmanın avantajları nelerdir?

  • Gözlük ve lens kullanımının dezavantajlarını ortadan kaldırır.
  • Klasik operasyonlara nazaran kornea yapısında üst düzey koruma sağlar.
  • Astigmatta beş numaraya kadar tedavi imkanı sağlar.
  • Hızlı ve güvenli iyileşme sağlanır.
  • Kişi normal yaşamına daha hızlı döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir