Avasküler Nekroz Nedir?

Hayatımızda oluşan her hangi bir hastalık ya da yaralanma, kanın serbest bir şekilde bir kemiğe akmasını engeller ise, o kemik hücreleri hızlı bir şekilde ölmeye başlar. Bu yüzden insanların, daha dikkatli bir şekilde bu hastalık ayrıntılarını incelemesi gerekir. Kemik yapısı kurumaya başlar iken, çevresindeki yapı da bozulmaya ve kendini kaybetmeye başlar. Ki kıkırdak çevresi de buna etki eden unsurlardan birisidir. Bu yüzden yapılan çalışmalara göre, kişilerin daha farklı yapılarda tedavi altına alınmasının ayarları oluşturulur.

Avasküler nekroz diye bahsedebileceğimiz bu duruma, en sık uyluk kemiğinde rastlanır. Bu işlem genellikle 30 ile 60 yaş arası patlak verir ama hemen hemen her türlü yaş gurubunda rastlanabilir bir durumdur. Pek çok nedeni olan bu hastalık, zamanla daha da kötüleşir ve kendini ön plana atamayıp içten yanmaya ve kemiğe zarar vermeye devam eder.

Avesküler Nekrozun Nedenleri Tam Olarak Nedir?

  • Avesküler nekroz kalça kırığı veyahut kalça çıkıklığı ile karşımıza çıkar.
  • Buna diyabet, orak hücreli anemi ve benzeri gibi hastalıklar da eşlik edebilir.
  • Ekstra olarak yüksek dozda alınan ve uzun süreli olarak kullanılan ilaçlar da bu hastalığı tetikler.
  • Aynı şekilde vurgun yemek de bu hastalığa etki edebilir.
  • Bazen, hiçbir nedeni bulunmaz!

Avesküler Nekrozun Tedavileri Nedir, Nasıl Yapılır!

  • Dinlenmeler ve egzersizler kimi zaman kemik problemlerini iyileştirdiği bilinir olsa da, çoğu zaman tek başına bu işlemler de yetersiz olabilmektedir.
  • Kor dekomprosyonu denilen bir operasyon yardımı ile erken bir cerrahı tedavisi uygulanan hastaların, çoğunun kemiklerinde iyileşme ve tedaviye cevap verme işlevi görülmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Osteomyelit (Kemik İltihabı) Nedir, belirtileri nelerdir?

Hastalığın hızla ilerlemesi ve kendince bir şekilde kişilerin huzurunu bozması, karşımızda ciddi sıkıntılar çıkarabilir. Bunun da nedenleri arasında uzun süreli belirginsizlik vardır. Örneğin oluşan bu tarz durumlarda, yapacağınız ilk iş, en yakın doktora görünmektir ve bunu yapar iken daha rahat bir şekilde bu işlevleri yerine getirmeniz önerilir. Yani kendinizi fazla kasmaz iseniz siz de rahat edersiniz, doktorunuz da hızlı bir süreç içinde tedavinizi oluşturur.

Buna istinaden, daha farklı ve daha fazla çalışmalar yaratabilmek adına sürekli kendinizi geliştirmek isteyebilirsiniz. Tedavinin cerrahi boyutu işin içine girdikten sonra, zaten bu durumdan da bir nebze olsun kurtulmuş olacaksınız ve kendi mutluluğunuzu desteklemek adına bu tarz tedavileri de desteklemeye başlayacaksınız. Bunu yapar iken, sizin için en uygun tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz. Hem kolay, hem de hızlı çözümler için daha fazla geç kalmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir