Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi

Nedir Bu Ayak Mantarı?

Ayak mantarı, ayak tabanının derisi ve parmakların altında bulunan mantarlar tarafından sebebiyet verilen bir enfeksiyonal hastalıktır. Çok ciddi bir enfeksiyon değildir ancak seyrek olarakta olsa bu hastalığın ciddi sorunlara yol açtığı görülmüştür. Ağrı, kızarıklık, kaşıntı gibi rahatsızlıklara neden olur. Çok bulaşıcı bir hastalıktır, bir ayak parmağında olan mantar kasıklara, bacağa, ayak tabanına bulaşabilmektedir. Hastanın kendisi dışında başka kişilere de bu hastalığı bulaştırma ihtimali vardır. Buna en çok sebebiyet veren eylemlerin başında mantarlı bölgede kullandığımız çamaşırı veya ayakkabı, eldiven gibi aksesuarları başkalarıyla paylaşmamız gelir.

Ayak Mantarı Tedavisi Öncesinde

Ayak mantarı tedavi sürecinde öncelikle dikkat edilmesi gereken hususlar var. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • Giydiğiniz çoraplar sentetik ise bunları bırakıp, pamuklu çoraplar giymelisiniz.
  • Elinizle mantara temas ettikten sonra sıcak su ile iyice yıkamalısınız
  • Ayakkabı ve çoraplarınızı asla başkaları ile paylaşmamalısınız.
  • Nemli, ıslak çorap veya ayakkabı giymemelisiniz.

Portakal Nergizi İle Tedavi

Bu önlemleri aldıktan sonra portakal nergizi denilen bitki ile ayak mantarını tedavi edebilirsiniz. Bu işlem için bir avuç portakal nergizini iki bardak suda 7 – 8 dakika kaynatın. Daha sonra sıcak su hazırlayarak bir lehene koyun içerisine kaynatmış olduğunuz portakal nergizi suyunu içine katın ve ayaklarınızı daldırarak 30 – 40 dakika bekletin. Bu işlemi yatmadan önce her akşam yapmanız gerekmektedir. Bu bitkinin kilosu 550 TL civarındadır, sizin bu kadar almanıza gerek yok size 20 – 25 TL’lik portakal nergizi almanızı öneriyorum. Eğer ki bitki bittikten sonra rahatsızlık devam ediyorsa ilave olarak tekrar bir satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Bel kayması belirtileri nelerdir?

 Sarımsak Ve Sirke İle Tedavi

Bir kap içerisine yedi diş sarımsak ve bir miktar tuz koyularak dövülür, ardından bir miktar sirke eklenerek dövme işlemine devam edilir. Lapa haline gelmiş olan karışımı bölgeye sürmeden önce ölü derinin yumuşaması için ayak sıcak ve sabunlu bir suyla yıkanıp kurulanır akabinde hazırlamış olduğumuz karışım bir pamuk yardımıyla hastalıklı bölgelere iyice yedirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir