Ayak mantarı nedir, neden olur?

Ayaklar şahsen en çok sevdiğim vücut bölümlerinden birisidir. Zira onlar en cefakar organlardır. Herkes üst tarafta keyif yaparken, ayaklar hepsini, tüm organları ömür boyu taşırlar. Bu nedenle de ayaklara karşı garip ve farklı bir saygım olmuştur her zaman. Tabii bu saygıyı bozan durumlar da olmuyor değil arada. Örneğin mantar bağlamış bir ayak, var olan tüm saygımı yerle bir edebiliyor. O nedenle saygımı bozmayın diye sizlere ayak mantarı hakkında bilgi vermeye karar verdim.

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak mantarı bir enfeksiyondur en özet tabiri ile. Deri hastalığı olarak geçer ve bakımsızlık nedeni ile olur. Pis insanlar sağolsunlar çorapları günlerce giyebilirler, ayaklarını doğru düzgün yıkamazlar, havalandırmazlar ve haliyle mantar gibi bir sorun kaçınılmaz olur. Bir de bunların bazıları denize falanda gider rahatlıkla ki bunlar beni deli eder. Deri hastalığı olduğunu söyledik, yani ortada ciddi bir durum var. Bu nedenle de tedavi edilmesi gerekir.

Ayak Mantarı Neden Olur? Bulaşıcı Mıdır?

Bir üst kısımda da belirttiğim gibi, kullanılan uzun süreli çoraplar, yıllardır değiştirilmeyen terlikler ve diğer bir çok temel bakımsızlık durumları ayakta ayak mantarı oluşmasına neden olur. Bulaşıcılık konusuna gelecek olursak ki benim en çok korktuğum kısım budur, evet; bulaşıcı bir sorundur. Yani arkadaşınızın evinde onun banyo ya da tuvalet terliğini kullanıyorsanız, arkadaşınız da ayak mantarı varsa size de bulaşır. Doğal olarak kimsenin ayağına temas eden eşyaları kullanmamak en doğrusu olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi

Ayak Mantarı Tedavisi

Tedavi konusunda çeşitli krem, merhem ve benzeri ilaç ya da doğal yollar mevcuttur. Bu konuda çok ciddi bir korkuya mahal vermeden sizde tedavi olabilirsiniz. Tabii biraz araştırmanız lazım. Eğer ufak bir başlangıç ise ek ürünler ile giderilebilir durum. Ama gene de her ihtimale karşı bir doktora gidip, ayağınız da çıkan o mantarları göstermeniz çok daha mantıklı olacaktır. Böylelikle ciddi bir sorun varsa erken teşhis olur, yoksa da daha kısa süre içerisin de doktor kontrolünde gidermiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir