Ayak parmağında tırnak batması

Ayak parmağında tırnak batması başlangıç aşamasındaysa evde tedavi edilebilen bir durumdur, ancak bu durum kişi tarafından ciddiye alınmamışsa malesef cerrahi müdahale gerektirir. Kendinizi ameliyat masasında bulmak istemiyorsanız  ayak parmağında tırnak batmasıvakalarına dikkatli yaklaşmanızı tavsiye ediyorum.

Ayak parmağında tırnak batması neden olur?

Özellikle ayak baş parmaklarında görülen bu durum, tırnağın ete doğru büyümesi sebebiyle olur, genellikle yetişkinlerde görülse de hemen her yaş grubundan kişinin başına gelebilir ve mutlaka tedavi edilmelidir. Bu hastalıkta ayak tırnağı ileriye doğru değilde etin sağ veya sol tarafından içe doğru büyür ve kişiye acı verir. İltihaplanmalara yol açar.

Ayak parmağına tırnak batmaması için yapılması gerekenler nelerdir?

  • Bu hastalığa yakalanmadan önce bazı şeylere dikkat ederseniz tırnak batmasını önlemiş olursunuz. Dikkat etmeniz gereken konular şöyle sıralanabilir:
  • Ayak tırnakları düz bir şekilde kesilmelidir. El tırnaklarınızın tam tersi oval olmamalıdır.
  • Yüksek topuklu ayakkabılardan ve ayağınızı sıkan ayakkabılarda uzak durun, bu ayakkabılar parmaklarınızı sıkar ve tırnağın ete baskı yapmasına ne den olur.
  • Ayak mantarınızı tedavi edin, mantar tırnakları sertleştirir ve tırnak şeklini bozar.
  • Ailenizden biri bu rahatsızlığı geçirdiyse bil hassa tırnak bakımınıza özen gösterin ve sık sık parmaklarınızı kontrol edin.

Ayak parmağında tırnak batması nasıl tedavi edilir?

Evde tedavi: Tırnak batması durumlarında günde iki kez evde yapılacak sıcak-sabunlu suyla yıkama tedavisi önerilir. Bu uygulama tırnağınızı yumuşatır. Ayrıca yukarıda verdiğim hususlara dikkat edin ve kesinlikle ayaklarınızı kuru ve temiz tutun. Aksi takdirde enfeksiyon kapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Sert başparmak nedir?

Tıbbi Tedavi: Eğer iltihaplanma olduysa mutlaka doktora gitmelisiniz, tırnağınızın ve yaranızın durumuna göre farklı işlemler yapılır. Bu işlemler batan tırnağı cerrahi operasyonla almaya yönelik olabilir. Aynı zamanda enfeksiyon kapan yaranız için ilaç tedavisi yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir