Bademcik Şişmesi ve Bitkisel Tedavisi?

Bademciklerin en önemli ve iyi özelliği, solunum yoluyla vücudumuza girmeye ve nüfuz etmeye çalışan bakteri ve mikroplarla savaşmaktır. Bu görevi üstlenmesine rağmen bazen, bazı durumlarda vücut direncini düşürür ve bakterilerle savaşamayacak duruma gelir.  Böyle durumlarda bademcikler görevini yerine getiremez ve bakterilerin solunum yoluyla vücuda girmesine karşı koyamaz.  Ve iltihaplanır, şişer.  Tıpta bademcik şişmesine tonsilit adı vermektedirler.

Bademcik iltihabı genelde, küçük yaşta olan çocuklarda görülmektedir. Tabi bu durum genel olarak kabul edilse de 50 yaşına kadar da görülme ihtimali vardır.

Bademcik şişmesiyle beraber bazı rahatsızlıklarla karşılaşmak olağandır. Özellikle boğaz bölgesinde hükmünü sürdüreceği için çeşitli yutkunma,  boğaz ağrısı, konuşma ve yemek yeme bozukluğu yaşanmaktadır. Tabi bu durum kişiyi hem rahatsızlıklarından dolayı halsiz düşürmekte hem de günlük yaşantısı etkilemektedir.

Bademcik şişmesinin belirtileri ise, boyun ağrısı, ateşlenme ve baş ağrısı ile kendini göstermektedir. Önüne geçilmediği takdirde, bademciklerin şişmesiyle birlikte bu rahatsızlıklar şiddetini arttıracaktır. Bu sebeple, böyle bir ağrıyı hissettiğiniz takdirde önleminizi almak en doğru olanıdır. Bu aşamayı ilk başlarda bitkisel tedavi yöntemleriyle sürdürmek mümkündür.

Bademcik Şişmesini Önlemek İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bademcik şişmesi için iyi gelebilecek ve oldukça bilinen bir bitkisel tarif olan limonlu sıcak su uygulanabilir. Bu tarif şu şekildedir; Limon iltihabı azaltmak için aynı zamanda C vitamini içeriğiyle vücudun enfeksiyona karşı direncini arttırır. 1 bardak suyu kaynattıktan sonra 10 dakika kadar ılıması beklenir ve 1 adet taze limonun suyu sıkılır. 15-20 dakika içerisinde yudum yudum içilir. Boğazın yumuşaması için limonla birlikte 2-3 çay kaşığı balı da, karışımınıza ekleyebilirsiniz. Bu tarifi günde 2 veya 3 kez tekrar edilmesinde bir problem yoktur.

İlginizi Çekebilir:  Radyasyondan korunmak için neler yapılır?

Aynı zamanda tuzlu su veya sirkeli su ile yapılacak gargara ile de mikropları kırabilirsiniz. Günde 2-3 kez tuzlu suyla gargara yaparak şişlik azaltılır ve enfeksiyonun kırılmasına ve temizlenmesine yardımcı olur. Yapacağınız 1 bardak ılık suya bir kaşık tuz veya sirke ile karıştırın. Boğazınızda gargara yaparak mikropların kırılmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir