Bağımlılık sendromu nedir?

Bağımlılık, günümüzde en önemli toplumsal sağlık problemlerinden biri olarak kabul görse de, temelde insanın yaşamını devam ettiren bir durumdur. Beyin ve hipofiz bezi açlık ve susuzluk gibi durumlarda yaşamın devam etmesi için bağımlılık geliştirir. Herkes suya bağımlıdır, yokluğunda vücut çeşitli belirtiler göstererek susuzluğun giderilmesi için uyarılar gönderir. Bu mekanizmayı hipofiz bezi yönetir. Aynı durum açlık için de söz konusudur. Bunlar doğal yaşam döngüsü için gerekli bağımlılıklardır. Bağımlılık reseptörleri yaşam şartlarındaki değişimlere uyum göstermek için yeniliklere açıktır, yani her zaman yeni bağımlılıklar geliştirilebilir. Nikotin, bu tür yeni bağımlılıklara iyi bir örnektir. Vücut nikotini aldıktan sonra onu su gibi yaşamın vazgeçilmez bir parçası olarak algılamaya ve yokluğunda tıpkı doğal bağımlılıklarda olduğu gibi uyarılar vermeye başlar.

Bağımlılık sonucu vücudumuzda sorun oluşturacaklar…

Bağımlılık sonucu vücudumuzda sorun yaratacak her türlü negatif etki içeren maddeden uzak durmalıyız. Çünkü vücudumuz bir noktadan sonra bu maddelerden uzaklaşmak için elinden gelen her şeyi yaparken enerjisini bu konuya harcayacak ve genel anlamda yerine getirmesi gereken tüm işlevleri bir kenara bırakarak hayatta kalmaya çalışacaktır. Bu durum da istemeyeceğimiz ve uzak durmamız gereken bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada benim gibi hekimler her zaman adım adım bağımlılıklardan uzaklaşmak noktasında tedaviler önermektedir. Bu önerilerin ardında da her zaman insanın hiçbir şeye bağımlı olmadan yaşayabilme özgürlüğünü tattırabilme detayını elde etme çabası vardır.

İlginizi Çekebilir:  Alışveriş Bağımlığının Belirtileri Nelerdir?

Sigara denen illeti bırakmasak mı?

Sigara denen illeti bir an önce hayatınızdan çıkartmaya ne dersiniz? Bu illet hem cebinizden paranızı çalmakta hem de bir diğer taraftan en değerli hazineniz olan sağlığınıza çok büyük bir tehdit olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu tehdit tüm dünyada kısıtlamalar ile insanların hayatlarını daha güzel bir yer haline getirmek için ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Bu da aslında bir diğer taraftan büyük sermaye grupları olan sigara üreticilerini kızdırıyor ancak zaten bu sermaye grupları yaptıkları ürüne o kadar çok güveniyorlar ki hiçbir zaman dünya üzerinden silinmeyecek bir iş yaptıklarının farkındalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir