Sigarayı Bırakınca Oluşacak Değişimler Nelerdir?

Sigara birçok kişi tarafından yıllarca kullanılan ve bırakmayı nerdeyse başlanıldığı günden itibaren devamlı olarak denen bir bağımlılık. Kullanıldığı zaman başta sayılacak sorunlar nefes alamama ve tıkanıklar, yaşam kalitesinin düşmesi gibi başta sayılabilecek nedenlerdir. Ben size garip gelse de sigarayı bırakınca oluşacak olan değişimler bahsetmek istiyorum.

Bağımlılıklar psikolojik olarak insanı çok etkilemekte ve bu stres yaratmakta ondan dolayı;

 1. Vücudumuz ilk 20 dakika sonra kan basıncınız ve nabzınız normale dönmeye başlar ; el ve ayak kan dolaşımınız düzelir.
 2. 8 saatten sonra vücudumuzdaki kan oksijen düzeyi normale döner ve kalp krizi geçirme riskiniz azalır.
 3. 24 saatten sonra vücudunuz karbonmonoksitten arınır.
 4. 48 saatten sonra kanınızdaki nikotin düzeyi azalmaktadır. Tat, koku duyusu artar ve ülserli olan hastaların tedaviye verdikleri olumlu yanıtlar artar.
 5. 72 saatten sonra, nefes alıp verme kaliteniz artar rahatlarsınız, solunum yolları fonksiyonları kaliteli hale gelmeye başladığından sekresyon miktarı artar, nefes yollarınız kendini temizlemeye çalışır ve enerji düzeyiniz artar.
 6. 2 ve 12 hafta sonrasında ise vücudunuzdaki dolaşım sistemi düzelir, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskiniz azalır ve yürürken yorulma, tıkanma gibi problemler daha az görülmeye başlanır.
 7. 3 ve 9 ay sonrasında ise wheezing (hırıltı), nefes alma verme, ıslık şeklinde soluk alıp verme gibi solunum yolu sorunlarınız düzelir. Akciğer fonksiyonlarınızın yüzde 5 ile 10 oranında arttığını görürsünüz.
 8. 12 ay sonrasında ise koroner kalp hastalığına yakalanma riskiniz yarı yarıya azalmaktadır.
 9. 12 ve 36 ay sonrasında mesane kanserine yakalanma riskiniz yüzde 50 oranında azalmaktadır.
 10. 5 yıl sonrasında ise kalp krizi geçirme riskiniz ile ağız boşluğu kanseri ve yemek borusu kanserine yakalanma riskiniz yüzde azalmaktadır.
 11. 10  ve 15 yıl sonrasında ise kalp krizi geçirme riskiniz hiç sigara içmeyenlerle aynı seviyeye inmektedir. Akciğer kanserine yakalanma riskiniz sigara içenlere göre yüzde 50 oranında azalmaktadır.

Sigarayı bırakmanız sizi sağlık açısından olumlu olarak etkilemenin yanında yaşam kalitenizin artmasında fayda sağlamaktadır. Bulunduğunuz ortamlarda daha rahat hareket edersiniz. Sosyalleşirsiniz aileniz ve çocuklarınızın da sigarının olumsuz etkilerinden korursunuz.

Sürekli Aspirin Kullanmak Zararlı mı?

Bir tıbbi ilaç olarak kullanılan aspirin, düzenli kullanımlarda sıkıntıya yol açabiliyor. Vücudun doğal oksidanlarına negatif etkide bulunan bu ilaç, belirli bir dozaja kadar etkili olabiliyor. Ardından daha da fazla alınması ve vücudun buna alışması işlemi, ilacı etkisiz hale getirebiliyor. Bunun nedenleri ise, vücudumuzun bu ilaca kazandığı bağışıklık ile ilgilidir. Alternatif tedavi yöntemleri değerlendirilebilir ve pek çok alanda kaliteli bir sonuç çıkarılabilir. Belirli bir düzene ulaşınca faydalı olabilen bu ilaç için en önemli nokta, dikkatli bir kullanım aşamasıdır. Dozajın bozulması durumunda, tehlikeli olabiliyor.

Kalp Hastalıklarına Önlem!

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ortalama olarak 40 milyon civarı Amerikalı her gün bu ilaçları tüketiyor kalp hastalıklarını önlemek için. Lakin bunu belirli bir düzen dahilinde yapıyor ve bu düzenin etkili bir şekilde sıhhat sağlaması için daha çok ilgi çekici işlere yöneliyorlar. Ağrı kesiciler yerine de kullanılabilen bir tablet olduğu için, dikkatli bir şekilde kullanılır ise faydaları oldukça güzel olacaktır. Hemen hemen her gün bir adet içilen aspirinler, yapılan araştırma sonuçlarına göre kanser riskini azaltıyor. Üstelik bu azaltma oranı ortalama olarak %25 gibi bir sayı ile seyrediliyor. Bu seyrin daha da aktif bir şekilde devam etmesi için, ekstra besin destekleri kullanılıyor ve bu desteklerin daha da aktif olarak artırılması bekleniyor.

En Büyük Zararları

Aspirinin zararları, genellikle belirli hastalıklarda baş gösteriyor. Yüksek kan basıncı, felç olayları, kanamalar ve benzeri gibi noktalar, aspirin kullanma konusunda ciddi sıkıntılar yaratabiliyor. Doktorunuza danışmanınız, sizin için en net kararları sunacaktır.

Sosyal medya bağımlılığı nedir nasıl kurtulabilirim?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızda hemen her şey hızla değişiyor ve bu değişimi bizler sosyal medya kanalıyla takip ediyoruz. Aslında bu durum son derece masum ve yararlı görünse de özellikle psikolojik bunalımlara sebebiyet vermektedir. Bu yazımda sizlere sosyal medya bağımlılığından, zararlarından ve kurtulma yollarından bahsedeceğim. Özellikle elinden tableti düşürmeyen çocuklardan şikayetçi anne-babalar, yazımı dikkatlice okusun!

Sosyal medya bağımlılığı nedir?

Sosyal medya bağımlılığı bir çeşit psikolojik sorundur. Bu teşhisi evde kendi kendinize koyabilirsiniz. Şimdi size bazı sorular soracağım. Evet cevabınız çoğunlukta ise acilen bu problemi aşmanız gerekmekte.

 1. Günde iki saatten fazla zamanınızı sosyal medya kanallarında mı geçiriyorsunuz?
 2. Sabah ilk iş sosyal medya hesaplarınızı kontrol ediyor musunuz?
 3. Sırf sosyal medyaya yüklemek için fotoğraf çekiyor musunuz?
 4. Geceleri son yaptığınız şey sosyal medya kanallarında dolaşmak mı?
 5. Tanımadığınız kişilerle iletişim kurmak sizi mutlu ediyor mu?
 6. Paylaşımlarınız beğeni almayınca sinirleriniz bozuluyor mu?
 7. Karşı cinsin hesabını mutlaka inceler misiniz?
 8. Sosyal medya aracılığı ile 3 den fazla oyun oynuyor musunuz?
 9. Arkadaş sayınızın fazla olması sizi mutlu ediyor mu?
 10. İlişkide olduğunuz kimsenin sosyal medya hesaplarının şifresini istediniz mi?
 11. Fake hesap (sahte profil) açtınız mı?
 12. İnternet sizin için sosyal medyadan mı ibaret?

Kendinizi kandırmadan sorulara evet veya hayır yanıtını verin ve evet sayısı 5 ise durum normal demektir. Evet sayısı 6-7 ise bağımlılık aşamasındasınız. Evet sayınız 7’den fazla ise psikolojik desteğe ihtiyacınız var demektir.

Bağımlılık derecesindeki sosyal medyanın zararları

 • İntihara varan ağır psikolojik travmalara sebebiyet verebilir.
 • Dikkat dağınıklığına yol açabilir.
 • Okul ve iş hayatınızda özel yaşamınız ile ilgili sorunlara yol açabilir
 • Kimlik avcıları tarafından dolandırılmanıza sebebiyet verebilir

Sosyal medya bağımlılığından nasıl kurtulabilirim?

Psikolojik destek almak sizin için son derece yararlı olacaktır lakin her şeyin gene kendinizde bittiğini unutmayın. Özellikle 2 saatten fazla internete girmeyin, sosyal medya hesaplarınıza her gün girmeyin, sürekli yorum yapmak resim paylaşmak gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Bir süre sonra, artık eskisi kadar sosyal medyayı ciddiye almamayı öğreneceksiniz ve sosyal medya hayatınızın bir parçası olmaktan çıkacak.

Karaciğer yağlanması nedir?

Genel anlamda karaciğer yağlanması olarak bildiğimiz ama tıp dilinde steatosis şeklinde garip bir adı olan bu sorunun bazı nedenleri vardır. Her sorunda olduğu gibi, gene bilinçsiz olarak hareket etmemiz durumunda başımıza gelen problemlerden birisidir. Kafamıza göre takılır, beslenme gibi konularda dikkat etmezsek her zaman karaciğer bölgesinde yağlanma riski ile karşı karşıya kalırız. Bende düşündüm, taşındım sizlere bilgi vermeye karar verdim. En azından daha dikkatli olursunuz.

Karaciğer Yağlanmasının Türleri Var Mıdır?

Öncelikle sağlıklı bir karaciğerde hiç bir şekilde yağ olmayacağını bilin. Eğer karaciğeriniz de yağ oluşmuşsa, bu karaciğer sağlıklı bir yapıda değildir, ters giden bir şeyler vardır. Yani biraz daha dikkatli olmanız gerekir. Bu aşamada iki farklı yağlanma türünü bilmeniz gerekir. Biri direk alkole bağlı yağlanmadır ki burada içkinin dozunu kaçıran beyler, bayanlar dikkatli olmalıdır. Diğer türü ise alkole bağlı olmadan farklı nedenlerden ötürü gelişen yağlanmadır. Bu tür ikinci kategoride yer alıyorsanız ancak uzman kontrolünde nedeni öğrenebilirsiniz. Ama siz siz olun, alkolden uzak durun ya da dozunda tüketin kardeşim.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Bu sorun başlangıç noktasında çok garip bir sorundur. Öyle direkt olarak neden olduğunu anlayamaz, bir belirti ile karşılaşmazsınız. Belli bir seviyeye ulaştığında ancak belli belirtiler söz konusu olur. Halsizlik ise, bu sorunda en dikkat edilecek belirtidir. Eğer bir anda “yoruldum, olmaz” gibi durumlara giriyorsanız anlayın ki ters giden bir şeyler var. Bu arada karaciğer bozuldukça, diğer organları da bozar. Çünkü genişler, genişlediği içinde diğer organları dürtmeye, onlara zarar vermeye başlar. Baş dönmesi, hemoroid ve hazımsızlık halleri gibi durumlarda gene bu sorunun belirtileri arasında yer alır.

Farklı Nedenlerden Dolayı Oluşan Karaciğer Yağlanması

Eğer alkol tüketmiyorsanız, neden bu sorun oluştu? Demeyin… Yemek yeme konusunda ayarsız hareket ettiyseniz, obezite nedeni ile; ya da diyabet, yaşın ilerlemesi gibi nedenlerden ötürü de karaciğer de yağlanma olabilir. Bazen bir anda kilo verme deneyiminiz olursa gene sorun olur. Bu nedenle ne anlık kilo alın, ne de kilo verin. Dikkat edin, her şeyi orantılı yapın.

Bağımlılık sendromu nedir?

Bağımlılık, günümüzde en önemli toplumsal sağlık problemlerinden biri olarak kabul görse de, temelde insanın yaşamını devam ettiren bir durumdur. Beyin ve hipofiz bezi açlık ve susuzluk gibi durumlarda yaşamın devam etmesi için bağımlılık geliştirir. Herkes suya bağımlıdır, yokluğunda vücut çeşitli belirtiler göstererek susuzluğun giderilmesi için uyarılar gönderir. Bu mekanizmayı hipofiz bezi yönetir. Aynı durum açlık için de söz konusudur. Bunlar doğal yaşam döngüsü için gerekli bağımlılıklardır. Bağımlılık reseptörleri yaşam şartlarındaki değişimlere uyum göstermek için yeniliklere açıktır, yani her zaman yeni bağımlılıklar geliştirilebilir. Nikotin, bu tür yeni bağımlılıklara iyi bir örnektir. Vücut nikotini aldıktan sonra onu su gibi yaşamın vazgeçilmez bir parçası olarak algılamaya ve yokluğunda tıpkı doğal bağımlılıklarda olduğu gibi uyarılar vermeye başlar.

Bağımlılık sonucu vücudumuzda sorun oluşturacaklar…

Bağımlılık sonucu vücudumuzda sorun yaratacak her türlü negatif etki içeren maddeden uzak durmalıyız. Çünkü vücudumuz bir noktadan sonra bu maddelerden uzaklaşmak için elinden gelen her şeyi yaparken enerjisini bu konuya harcayacak ve genel anlamda yerine getirmesi gereken tüm işlevleri bir kenara bırakarak hayatta kalmaya çalışacaktır. Bu durum da istemeyeceğimiz ve uzak durmamız gereken bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada benim gibi hekimler her zaman adım adım bağımlılıklardan uzaklaşmak noktasında tedaviler önermektedir. Bu önerilerin ardında da her zaman insanın hiçbir şeye bağımlı olmadan yaşayabilme özgürlüğünü tattırabilme detayını elde etme çabası vardır.

Sigara denen illeti bırakmasak mı?

Sigara denen illeti bir an önce hayatınızdan çıkartmaya ne dersiniz? Bu illet hem cebinizden paranızı çalmakta hem de bir diğer taraftan en değerli hazineniz olan sağlığınıza çok büyük bir tehdit olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu tehdit tüm dünyada kısıtlamalar ile insanların hayatlarını daha güzel bir yer haline getirmek için ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Bu da aslında bir diğer taraftan büyük sermaye grupları olan sigara üreticilerini kızdırıyor ancak zaten bu sermaye grupları yaptıkları ürüne o kadar çok güveniyorlar ki hiçbir zaman dünya üzerinden silinmeyecek bir iş yaptıklarının farkındalar.

Alkol Kullanımını Azaltmak İçin Neler Yapılır?

Alkol kullanımı, ilk başlarda bakıldığında normal bir aktivite gibi görünse de, eğer alkol kullanan kişi kendini kontrol edemiyorsa, en az uyuşturucu bağımlılığı kadar tehlikeli bir hal alabilir. Eğer alkol kullanan kişi, gerçekten bunu belli bir düzen ve irade çerçevesinde yapabiliyorsa bir problem yoktur ancak kişi, her alkol kullandığında kendini kaybediyorsa, işte o zaman ortada çözülmesi gereken ciddi bir sorun var demektir. Alkol bağımlılığı da, sigara ve uyuşturucu gibi oldukça tehlikeli ve kişiye ölüme götürebilecek kadar kötü bir problemdir.

Alkol Kullanımı Azaltmak…

Eğer alkol sizin için bir kaçış, her sıkıntılı durumda başvurduğunuz bir yöntem halini aldıysa ortada ciddi bir sorun var demektir. Alkol eğer arada bir kullandığınız bir şeyden yavaş yavaş her gün elinizin altındaki bir şeye dönüşüyorsa, bağımlı olma yolunda gidiyorsunuz demektir. Peki, bunun önüne nasıl geçilebilir? Öncelikle tavsiyemiz, bundan gerçekten kurtulmak istemenizdir. Yani gerçekten alkolü bu şekilde kullanmak istemiyorsanız, öncelikle bunu kendinize kabul ettirmelisiniz. Zira bu tarz bağımlılık yaratabilecek maddelerde, kişinin iradesine çok büyük görev düşmektedir. Kişi iradesini kontrol edebilirse, önüne geçemeyeceği hiçbir şey yoktur. Bununla birlikte bir diğer tavsiyemiz de, alkol aldığınız mekânlardan uzak durmanız, hatta gerekiyorsa oradaki arkadaş çevrenizden de biraz kendinizi çekmenizdir. Zira bu gibi durumlarda, arkadaş çevresinin etkisi gözle görülür derecede fazladır.

Bununla birlikte yediklerinize de dikkat ederek alkol kullanımı konusunda kendinize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca kendinize yeni uğraşlar bularak da alkolden uzaklaşabilirsiniz. Benim bu konudaki tavsiyem, spora başlamanız yönünde olacaktır. Spor yaparak hem alkolden uzaklaşmış olursunuz, hem de spor sayesinde hayatınızı bir düzene koyarsınız. Bununla beraber eğer gerçekten alkolden uzaklaşmak istiyor, fakat bir türlü başaramıyorsanız, bir uzmandan yardım almanızı öneriyorum.

Hangi durumlarda alkol tehlike oluşturmaya başlar?

Tabi ki eğer siz ayda yılda bir alkol kullanan biri olduğunuzu düşünüyorsanız, bu tavsiyelere çok da ihtiyacınız yok demektir. Peki, hangi durumlarda alkol, birey için tehlike oluşturmaya başlar? Eğer daha önce dediğimiz gibi çok belli ortamlar dışında alkolle aranız yoksa bağımlılık tehlikeniz bulunmamaktadır. Ancak, alkol haftada birkaç gün kullandığınız bir şey halini almaya başladıysa kendinizi tehlike altında görmelisiniz. Bununla birlikte, alkol kullanmaya başladığınızda kendisini kaybeder hale geliyorsanız, iradenizi dizginleyemiyorsanız, bu durumlarda da bağımlılık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunuzu söyleyebiliriz.

Uyuşturucu Maddelerin Zararları Nelerdir

Uyuşturucu maddeler, insanlara hem fiziksel hem de psikolojik olarak zarar veren belki de en tehlikeli maddelerin başında gelir. Kullanan kişide kısa süre içinde bağımlılık yaratan bu maddeler, kullanan kişileri ölüme kadar götürmektedir. Günümüzde birçok devlet, uyuşturucu kullanımı ve ticaretiyle çok sıkı şekilde mücadele etmektedir.

Uyuşturucu Bağımlılığı…

Uyuşturucu bağımlılığını en basit şekilde bir kişinin kendisine zarar verme pahasına bir maddeyi kullanmaya devam etmesi iradesine hâkim olamaması ve kullandığı maddenin dozajını arttırması şeklinde açıklayabiliriz. Uyuşturucu madde bağımlılığı, çoğunlukla sağlam iradeye sahip olmayan insanlarda görülür. Aynı zamanda aile içi sorunlar, ekonomik problemler veya sosyal ilişkilerdeki sorunlar kişileri madde bağımlılığına sürükleyebilen diğer sebeplerdir.

Madde bağımlıları, sadece kendilerine değil, aynı zamanda toplum içindeki diğer bireylere de zarar verebilir. Yapılan bazı araştırmalara göre; cinayet, gasp, hırsızlık, tecavüz gibi vakaların önemli çoğunluğu madde bağımlıları tarafından gerçekleştiriliyor.

Uyuşturucu Maddelerin Zararları Nelerdir?

Şimdi de uyuşturucu maddelerin zararlarından bahsedelim. Uyuşturucu maddelerin insan üzerindeki olumsuz etkileri saymakla bitmemektedir. Şöyle başlayalım; uyuşturucu maddeler, bireyin özgür iradesiyle hareket etmesini engeller. Sürekli olarak belli bir yönde düşünmesine sebep olur ve sağlıklı bir şekilde düşünmesinin önüne geçer. Birey, uyuşturucu madde kullandığında kontrolünü kaybedebilir. Kendisini kontrol edemeyen bir insan da hem kendisine hem de çevresindeki herhangi bir insan için tehlike teşkil etmektedir. Uyuşturucu madde bağımlısı insanlar, yavaş yavaş kendilerini toplumdan soyutlamaya başlarlar. Normal bir insanın gün içinde veya uzun vadede yapabileceği birçok şeyden uzak kalmaya, uzaklaşmaya başlarlar. Tabii ki uyuşturucu maddelerin zararları sadece psikolojik değildir. Aynı zamanda bir çok uyuşturucu madde kullanan kişide fiziksel olarak da kalıcı izler bırakabilir. Bunları kısaca, saçların dökülmesi, yüzde ve vücutta oluşan yaralar, izler, dişlerde çürüme ve dökülme, bir çok hastalığın vücuda daha kolay yayılması gibi sayabiliriz.

Uyuşturucu Madde Bağımlılığını Önleme Yöntemleri…

Uyuşturucu maddelerin bağımlılığını önlemenin birçok yolu vardır. Bunların en başında, toplumu uyuşturucu madde kullanımı ve zararları konusunda bilinçlendirmeyi söyleyebiliriz. Bununla beraber, okullarda yapılacak seminerler aracılığı ile genç yaştaki insanların bu yola girmemeleri engellenebilir. Bununla birlikte uyuşturucu maddeye ulaşmanın zorlaştırılması ve bu konuyla ilgili yasaların düzenlenmesini de madde bağımlılığı ile mücadele alanında önemli bir yöntem olarak sayabiliriz. Kişisel olarak söyleyebileceğim en etkin yöntem ise, lütfen madde kullanmaya hiç başlamayın.

Sigarayı Bırakmazsam Ne olur?

Sigara günümüzde çocuk yaşlardan itibaren kullanılan zararlı bir madde olmaktadır. Dünya çapında kullanımı önleyici kamu spotları oluşturulsa da sigara bağımlılığından birçok kişi vazgeçmek istememektedir. Bu durumda kişilerin sigaranın çevreye ve insan vücuduna olan zararlı etkilerini bilmesi ve en önemlisi de bu bağımlılığın sonuçlarını öğrenmesi gerekmektedir.

Sigara kullanılan bir alanda pasif içici olan kişiler arasında hamile bayanlar var ise anne karnındaki bebeğin zeka geriliği yaşamasına neden olmaktadır. Sigara içilen mekanlarda dumanlar içmeyen kişilerin bronşitini tetikleyerek üst solunum yollarında rahatsızlıklara ve baş ağrılarına neden olmaktadır. Sigara dumanına karşı çevresel insan etkileri kendini bu şekilde göstermeye başlarken sigara içen kişiye elbette daha çok zararlı etkileri olmaktadır.

Tütün maddesinde bulunan karbonmonoksit, nikotin, katran gibi maddeler sigaranın içilmesi sonucunda akciğerlerin fonksiyonlarını kısıtlamaktadır. Bu durum tıpta kendini akciğer kanseri olarak gösterirken sigara kullanımının sık ve uzun yıllar sürmesi sizleri koku alma, tat alma becerilerinizden mahrum bırakacaktır. Tütünün içerisinde bulunan zararlı maddeler sesinizin de değişmeler yaşamanıza, gırtlak kanseri olmanıza ve vücudunuzun savunma sisteminin bozulmasını sağlayacaktır.

Sigarayı bırakmadığınız taktirde ilk 5 yılda bunun zararlı etkilerini fark etmeyebilirsiniz  fakat 5 yıl boyunca düzenli olarak kullanılan sigara tüketimi sizin yaşam kalitenizi düşürecek ve başta üst solunum yolu hastalıkları olmak üzere akciğer kanserine kadar uzun bir hastalık listesi ile karşı karşıya kalacaksınız. Yaşamınız boyunca sağlıklı, nefes aldığında kendini iyi hisseden biri olmak istiyorsanız sigara kullanmamalı, kullanıyorsanız hemen bırakmalı ve sigara kullanılan alanlarda bulunmamanız gerekmektedir. Sigara insan ömrünü azaltmakla kalmayıp yaşadığı süre boyunca da kalitesiz bir şekilde yaşamasına neden olmaktadır.

Sigara kullanımının kişiye ve çevresinde bulunan kişilere sağlık açısından, sosyal yaşantı açısından verdiği zararlar göz önüne alındığında mantıklı olan her kişinin sigarayı bırakması, bırakamıyor ise bırakmak için psikolojik destek alması gerekmektedir.

Bağımlılıktan Kurtulmanın Yolları

Birey kullandığı bir maddeden veya yaptığı bir davranıştan zarar görür olmasına rağmen hala istem dışı o davranışı yapıyor veya o maddeyi istemeye kullanmaya devam ediyorsa bu bağımlılıktır. İnsanlar her türlü şeye bağımlı olabilir. Bağımlılık yapan şey olmadığında insanda yoksunluk hissi doğar yani onun olmadığı zamanlar kendini kontrol etme yönü zayıflar davranışlarında değişmeler gözlenir. Madde bağımlılığı diğer bağımlılık çeşitlerine göre fazladır. Çalışmalar madde bağımlılığını çözmek üzerine daha yoğun olarak yapılmaktadır. Bir şeye bağımlı olduğumuzu anlamanın yolları zor değildir. Eğer birey maddeyi kullandığında keyif alacağını düşünüyorsa mutluluğunu huzurunu o maddeyi almayla özdeşleştiriyorsa ihtiyacı olmadığı halde alıp almama konusunda tereddüt yaşıyorsa günlük harcamalarında maddeye özellikle yer veriyorsa bağımlılık başlamış demektir.

Kullanılan madde beyinle etkileşim halinde olur. Bu etkileşim sonucunda vücutta kimyasal değişiklikler meydana gelir. sürekli bu maddeyi kullanmaya devam edip bir an kullanmazsak beyin yoksunluk sinyali verir. Anti sosyal kişilerde madde bağımlılığının daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Madde kullanımının vücutta sorunlar çıkmasına neden olur. Akciğerlerde, böbreklerde, cilt üzerinde veya kullanılan maddeye göre birçok şeyde zararı görülebilir. Özellikle çocuk ve gençlerde bağımlılık seviyesine ulaşmak daha fazladır. Arkadaş seçimini doğru yapamayan çocuklar ve gençler bağımlılık yapan maddelere kolay bir şekilde başlayabilir. Bağımlılıktan kurtulmanın birçok yöntemi vardır. Psikolojik ve tıbbi müdahalelerle insanlar günümüzde bağımlılıktan çok rahat bir şekilde kurtuluyor. Bağımlı olunan maddeyi kullanan bireyler o maddeyi kullanan başka bireylerden uzaklaşmalıdır. Bırakmak isteyen birey kullanılan ortama girdiğinde bırakma istencini kaybeder.

Böyle durumlarda o arkadaş çevrelerinden veya ortamlardan olabildiğince uzak durmak gereklidir. Bırakmaya karar vermiş olan kişi bu sonuncu olacak düşüncesinden uzaklaşmalı kullanmayı aklından çıkartmalıdır. Ülkemizde psikolojik olarak yardım hizmeti veren kuruluş bulunmaktadır. Bu kuruluşlardan stresle başa çıkma yöntemleri konusunda yardım alınmalıdır. Çünkü bağımlılıktan kurtulma sürecinde bireyde stres oluşumu artacaktır eğer birey stresle başa çıkma konusunda kendini geliştirmezse ilk stres anında tekrar bağımlılığa dönebilir. Maddeyi kullanmamaya yönelik bir plan doğrultusunda hareket edilmelidir çünkü kişi her an o maddeyi isteyebilir. Plan doğrultusunda hareket eden birey bu kriz durumunda planını devreye sokabilir.

İnsanların boş zamanları onları madde kullanımına yöneltebileceği için zamanı bir şeylerle uğraşarak geçirmek yani boş zaman oluşturmamak gerekir. Birey bağımlılıktan kurtulma yolunda kendine güvenmeli ve kararlı olmalıdır. Caydırıcı hiçbir unsura aldırmamalı yarı yolda pes etmemelidir. Kişinin ailevi desteği bu zahmetli yolda çok önemli bir yere sahiptir. Bırakma sürecinde ciddi bir psikolojik etkilenme yaşayacak olan birey ailesinden göreceği destek sayesinde güçlü kalabilir.

İnternet Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

İnternet bağımlılığının belirtilerine bakar isek, aslında pek çok seçeneği karşımıza ip gibi dizebiliriz. Lakin bunu söylemeden önce, belirli olarak sunmamız gereken bir şey var. Mesela bu tarz sıkıntılarda başımıza gelen en büyük şey nedir? Yani internet bağımlılığı nasıl bir şeydir? Kötü bir şey midir yoksa iyi bir şey midir? Bu tarz sorular sorarak, bu bağımlılığın ne olduğunu da irdelemeliyiz aslında. Çünkü bakılır ise internet kullanıcılarının genellikle çoğu hayatlarını internet ile kazanan insanlar olabiliyor. Yani genele vurduğunuz zaman internete bağımlı olarak çalışıyor. Ama bir de şu var ki boş boş zaman geçiren ve kişilerin özel hayatlarını dahi saçma sapan bir hale getiren olumsuz bir bağımlılık var. Bu durum çok sıkıntılı bir durum olarak biliniyor ve belirli belirtileri var.

Bu belirtilerin genellikle ne tür şeyler olduğunu az çok anlayabiliriz aslında. Lakin ayrıntılı bir liste yapar isek, bu sorunların ne olduğunu rahatlıkla sunabiliriz.

Nedir Bu Sebepler ve Belirtiler?

 • İnternet bağımlılığının belirtileri arasında, kişinin sürekli internette takılma tutkusu bulunur.
 • Psikolojik olarak kişi kendini rahatsız hisseder internete bağlanamadığı bir ortam dahilinde.
 • Mesela kişi sürekli sosyal hayata bağımlı olarak yaşıyordur ve bunu yapar iken kendini de sık sık yoruyordur.
 • Lakin bu yorulma işleminin farkında değildir, çünkü bağımlıdır.
 • Bu ve buna benzeyen pek çok şey, aslında bir nevi internet bağımlılığının belirtileri arasında yer alır.

İnternet bağımlılığından kurtulmak isteniyor ise, kişi bunu kendisi seçmelidir. Bunu yapmak için sadece birkaç farklı alternatif kullanılabilir. En nihayetinde sadece belirli destekler ön plana çıkartılır ve rahat bir kullanım süreci belirlenebilir. Mesela kişi kendine bir plan çizer, bu planı bir arkadaşı yahut yakın bir sevdiği ile paylaşır. İnternete ne için bağlandıklarını yazar bu listeye. Yani internet, o kişiye ne katıyor ve ne tür katkılar sağlıyor bunları bilmek, kişi için büyük rahatlık oluşturacaktır. Bu yüzden dikkatli bir şeklide bu tarz işlemlerin hazırlanması sağlanır. Hem hızlı, hem de etkili bir şeklide yapılacak olan bu işlemlerin düzenlenmesi için, öncelikle kendinizi daha sakin ve sade bir şekilde hissetmeniz gerekiyor. Yani face ve twit gibi sosyal programlar sizi kendine çekiyor ise, onların aslında bir sanallık olduğunu anlamanız ve bunu kavrayana kadar daha az kullanmanız, sizin için önemli bir korunma aşaması olacaktır. Bunu yapar iken, dikkatli bir şekilde davranmanızı öneriyoruz. İnternet, dikkatli kullanıldığı taktirde işe yarayan bir teknoloji kapısıdır.