Bağımlılıktan Kurtulmanın Yolları

Birey kullandığı bir maddeden veya yaptığı bir davranıştan zarar görür olmasına rağmen hala istem dışı o davranışı yapıyor veya o maddeyi istemeye kullanmaya devam ediyorsa bu bağımlılıktır. İnsanlar her türlü şeye bağımlı olabilir. Bağımlılık yapan şey olmadığında insanda yoksunluk hissi doğar yani onun olmadığı zamanlar kendini kontrol etme yönü zayıflar davranışlarında değişmeler gözlenir. Madde bağımlılığı diğer bağımlılık çeşitlerine göre fazladır. Çalışmalar madde bağımlılığını çözmek üzerine daha yoğun olarak yapılmaktadır. Bir şeye bağımlı olduğumuzu anlamanın yolları zor değildir. Eğer birey maddeyi kullandığında keyif alacağını düşünüyorsa mutluluğunu huzurunu o maddeyi almayla özdeşleştiriyorsa ihtiyacı olmadığı halde alıp almama konusunda tereddüt yaşıyorsa günlük harcamalarında maddeye özellikle yer veriyorsa bağımlılık başlamış demektir.

Kullanılan madde beyinle etkileşim halinde olur. Bu etkileşim sonucunda vücutta kimyasal değişiklikler meydana gelir. sürekli bu maddeyi kullanmaya devam edip bir an kullanmazsak beyin yoksunluk sinyali verir. Anti sosyal kişilerde madde bağımlılığının daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Madde kullanımının vücutta sorunlar çıkmasına neden olur. Akciğerlerde, böbreklerde, cilt üzerinde veya kullanılan maddeye göre birçok şeyde zararı görülebilir. Özellikle çocuk ve gençlerde bağımlılık seviyesine ulaşmak daha fazladır. Arkadaş seçimini doğru yapamayan çocuklar ve gençler bağımlılık yapan maddelere kolay bir şekilde başlayabilir. Bağımlılıktan kurtulmanın birçok yöntemi vardır. Psikolojik ve tıbbi müdahalelerle insanlar günümüzde bağımlılıktan çok rahat bir şekilde kurtuluyor. Bağımlı olunan maddeyi kullanan bireyler o maddeyi kullanan başka bireylerden uzaklaşmalıdır. Bırakmak isteyen birey kullanılan ortama girdiğinde bırakma istencini kaybeder.

İlginizi Çekebilir:  Oyun Bağımlılığı Ne Tür Sorunlara Yol Açar ?

Böyle durumlarda o arkadaş çevrelerinden veya ortamlardan olabildiğince uzak durmak gereklidir. Bırakmaya karar vermiş olan kişi bu sonuncu olacak düşüncesinden uzaklaşmalı kullanmayı aklından çıkartmalıdır. Ülkemizde psikolojik olarak yardım hizmeti veren kuruluş bulunmaktadır. Bu kuruluşlardan stresle başa çıkma yöntemleri konusunda yardım alınmalıdır. Çünkü bağımlılıktan kurtulma sürecinde bireyde stres oluşumu artacaktır eğer birey stresle başa çıkma konusunda kendini geliştirmezse ilk stres anında tekrar bağımlılığa dönebilir. Maddeyi kullanmamaya yönelik bir plan doğrultusunda hareket edilmelidir çünkü kişi her an o maddeyi isteyebilir. Plan doğrultusunda hareket eden birey bu kriz durumunda planını devreye sokabilir.

İnsanların boş zamanları onları madde kullanımına yöneltebileceği için zamanı bir şeylerle uğraşarak geçirmek yani boş zaman oluşturmamak gerekir. Birey bağımlılıktan kurtulma yolunda kendine güvenmeli ve kararlı olmalıdır. Caydırıcı hiçbir unsura aldırmamalı yarı yolda pes etmemelidir. Kişinin ailevi desteği bu zahmetli yolda çok önemli bir yere sahiptir. Bırakma sürecinde ciddi bir psikolojik etkilenme yaşayacak olan birey ailesinden göreceği destek sayesinde güçlü kalabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir