Bağırsak kurtları neden oluşur?

Bağırsak Kurdu Nedir?

Bağırsak kurdu dediğimiz şey gerçekten kurt şeklinde görülen ve bağırsakta yaşayan asalaklardır. En sık görülen iki cins parazit vardır. Bu parazitler bağırsağınıza yapışarak orada bulunan atık maddeler ile beslenirler. Bağırsak kurdu çok küçük olabildiği gibi 15 – 20 cm büyüklüğüne kadar ulaşabilmektedir.

Nasıl Bulaşır?

Yediğimiz yemekler içerisinde bulunabilir. Parazit yumurtalarını barındıran çevreden de bulaşabilir. Bunlar toplu taşıma araçları, sinema koltukları  veya ailede yaşayan parazitli bir kişinin eşyalarının kullanımı ile gerçekleşebilir.

Nasıl Korunuruz?

Hastalığın bulunduğu kişinin ve tüm ailenin muayene edilmesi ve hastalık bulunan kişilerin tedavi edilmesi gerekir. Bunun dışında ellerimizin temizliği en önemli faktördür, elleri sürekli anti bakteriyel sabunla yıkamalıyız. Ev içerisinde en sık dokunulan yerleri çamaşır suyu ile yıkamalıyız. Uzun süre yıkanmayan çamaşırlar biriktirilmemelidir. Sebze ve meyveleri sirke içerisinde beklettikten sonra yemeliyiz. Bu sayede yiyecekte bulunabilecek muhtemel tehtit parazitleri yok edebiliriz.

Çiğ yiyeceklerin üzerinde parazit olma ihtimali oldukça yüksektir. Çiğ sebze ve meyve üzerinde bulunan bağırsak kurtlarından kurtulmak için bol su ve sirke ile temizleme yaparak meyve yada sebzeyi tüketmeliyiz. Çiğ et içerisinde de tenya dediğimiz bağırsak kurdu türü bulunabilmektedir. Çiğ et tüketimi kesinlikle yapılmamalıdır.

Bebekte Bağırsak Kurdu Olur Mu?

Küçük bebeklerde çoğunlukla bu hastalık bulunmamaktadır. Ancak gelişme çağında bulunan sürekli hareket halinde hoplayıp zıplayan çocuklara bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Çocuk kamuya açık alanlardaki her şeye temas edebileceği için parazitli bir bölgeye dokunması sonucu el vasıtasıyla bu parazit yumurtalarını midesine oradanda bağırsaklarına istemeden de olsa gönderebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Ülser Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Kurdunun Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak kurduna neden olan parazitler genelde bir şikayete neden olmaz. Ancak bazı durumlarda hafif bulantı, karın ağrısı gibi şikayetler yapabilir. Kıl kurdu burun ve makatta kaşıntıya sebebiyet verebilir. Çocuklarda kilo alamama da yine bağırsak kurdunun var olduğuna bir belirti olabilir. Gece uykusunda çocuğun ağzından tükürük yastığa geliyorsa yine parazitin bulunma ihtimali vardır.

Parazitlerden kurtulmak için genel hijyen çok önemlidir. Benim tavsiyem kişisel ve genel hijyeninize çok dikkat ederek bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir