Bebeklerde Bağırsak Tıkanıklığı ve Kurtlanma

İnvaginasyona bağlı bağırsak tıkanıklığı

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı invaginasyon sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. İnvaginasyon dediğimiz olay ince barsakların kalın barsak içine girerek barsak tıkanıklığı oluşturmasıdır. Gribal enfeksiyon ya da ishal sonucu gelişen bir hastalıktır ve genellikle 5 ay ile 1 yaş grubu bebeklerde görülür. Barsak tıkanıklığı oluşan bebeklerde, kakalarında kan görülmekte, aralıklarla ağrıları oluşmakta, kusmalar meydana gelmekte ve karınlarında şişlik oluşmaktadır. Karında oluşan bu şişlik hastalığın ileri devrelerinde görülmektedir. İnvaginasyona bağlı barsak tıkanmaları, yeni doğanda çok nadir görülür. Her 1000 çocuktan birinde görülür. Erkek bebeklerde 3 kat daha sık ve özellikle sonbahar-ilkbahar aylarında görülür.

Tedavi ve Takip Süreci

Tedavi sürecinde erken tanı her hastalıkta hayat kurtarır. Tanı gecikmesini önlemek için acil cerrahi başvuru yapılmalıdır. Hastalığın ilk aşaması söz konusu ise belirli bir basınç ile çocuğa makattan uygulanan lavmanla tıkanıklık açılabilir. Boğulmuş barsak el ile düzeltilebilir. Geç kalınmış bir durumda barsağın ölmüş kısmı çıkarılmalıdır. Bu süreçte bebek ya da çocuk serum desteği almalıdır. Böylece barsakların çalışması kolaylaşacaktır.

Kurtlanma

Protozoon, artropod ve helmint gibi organizmaların neden olduğu enfeksiyonlara parazit enfeksiyonları denir. Bu organizmalar halk arasında solucan, böcek diye de bilinir. Parazit enfeksiyonları belirti göstermeden veya hafif belirtilerle ilerleyebilmektedir. Sonrasında çok ciddi hastalıklara sebebiyet verebilmektedirler. Kurtlanma olayları çeşitlilik gösterirler. Bunların isimleri şöyle:

  • Kıl kurdu
  • Kamçı kurdu
  • Çengelli kurtlar
  • Yuvarlak solucanlar
İlginizi Çekebilir:  Bağırsak kurtları neden oluşur?

Yukarıda bahsettiğimiz isimler kurtlanma çeşitlerinin bazıları. Bunlara ekleme yapılabilir. Kurtlanma ciddi hastalıklara yol açabilir. Bunu önlemek için sağlık koşullarına dikkat edilmelidir. Bu tehlikeli parazitlerden korunmanın temel yolu, yenilen ve içilen maddelerin temiz ve sağlıklı olmasından geçer. Ayrıca çiğ tüketilen yiyeceklere daha fazla dikkat edilmelidir. Parazitler bulaşıcı mikroplar olduğu için aile bireylerinin özenli davranması çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir