Bebeklerde Kemik Gelişimini Desteklemek İçin Neler Yapılabilir

Bebekler ve çocuklar, kemiklerinin gelişme çağında D vitamini eksikliğinden kaynaklanan sorunlar yaşarlar. Bu rahatsızlığa genel anlamda raşitizm denilir. Kemik gelişimini desteklemek için alternatifler her zaman vardır. Öncelikle D vitamini takviyesi sıkça yapılmalıdır. Anne sütü alan bebeklere mutlaka D vitamini takviyesi yapılmalıdır. Çünkü yalnızca anne sütü alan bebekler D vitaminini yeterince alamamaktadırlar. Güneşten yararlanarak da D vitamini vücutla buluşturulabilir. Bu anlamda bebeklerin her gün 2 saat kadar güneş görmeleri çok önemlidir. Raşitizm olan bebeklerde yürümede, diş çıkarmada oturmada gecikmeler olur. Bunlar belirti kabul edilir ve kemik gelişiminin desteklenmesi gerekir. Kemik gelişiminin başlanması daha anne karnında iken başlanmalıdır. Anne gebelik döneminde yeterince D vitamini alıyorsa bebeğin de D vitamini stokları iyi ve gelişimi anne karnında başlamış olacaktır.

KEMİK GELİŞİMİNİ DESTEKLEYEN FAKTÖRLER

Spor:

Beden ve kemik gelişimi açısından oldukça faydalı bir etkendir. Bebekler ya da çocuklar için basketbol ya da yüzme gibi sporları düşünebiliriz. Bu tarz sporlar kemiklerin uzamalarına fayda sağlayacaktır.

Düzenli Beslenme: 

Kemik gelişimi için düzenli olarak sebze ve meyve tüketilmelidir. Yurdumuz, sağlıklı sebze ve meyve üretimi için oldukça elverişlidir. Vücudun günlük olarak alması gereken protein miktarı alınmadığı takdirde kemiklerde sağlıklı gelişme olmayacaktır.

Vitaminler:

Kemik gelişiminde alınması gereken en önemli vitamin D vitaminidir. Bunu takip eden vitaminler C ve A vitaminleridir. Bu vitaminleri çocuklara meyve sebzelerden aldırabilirsiniz. Ayrıca bebeklere 15 günlükten sonra bu vitaminler ağızdan da verilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Bebeklerde ve Çocuklarda Katarakt

Kemik gelişimi doğumla başlar ergenliğin bitmesi ile sona erer. Bu yaş sınırları içinde kemikler hem enine hem boyuna büyümeye devam ederler. Siz ebeveynler bu dönemlerde hassas davranarak sağlıklı bir şekilde çocukların kemik gelişimlerine destek verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir