Bebeklerde pişik neden ve nasıl oluşur? Bebeklerde pişik özellikle bez bölgesinde oluşur. Pişiğin en büyük nedeni ıslak kalmadır. Bezin ıslanması ile hava sıcaklığı birleşerek cildin tahriş olmasına neden olur. Her üç bebekten birinde muhakkak görülen pişik, keyifsizliğe ve uykusuzluğa neden olur. Hele de uzun süre iyileşmeyen pişikler hem bebeği hem aileyi oldukça zor durumda bırakır. Bebeğin büyümesi ile beraber cilt sertleştiğinden dolayı pişikler azalır. Pişiğin ıslak kalmaktan başka sebepleri de vardır. Antibiyotik tedavisi, hijyen eksikliği, cildi tahriş eden sabunların kullanılması, hastalıklar, anne sütünden mamaya geçiş, katı yiyeceklerin tüketilmesi, diş çıkarma gibi etkenlerde pişiğe neden olabilmektedirler.

PİŞİK NASIL ÖNLENİR?

Pişiği önlemenin en etkili yolu bebeğin altının su ile yıkanmasıdır. Temizliği su ile yapıldıktan sonra iyice kurulanmalıdır. Bunun yanında bebeğe uygun boyda ve iyi kalitede bezler tercih edilmelidir. Pişik önleyici kremler, badem yağı veya zeytinyağı da kullanılmalıdır. Bebeğin altı günde en az 6-7 kere değiştirilmelidir. Değişim 2 yada 3 saatte bir yapılmalıdır. Eğer bebek dışkı yapmışsa uzun saatler bekletmeden anında değiştirilmelidir.

PİŞİK TEDAVİSİ

Pişiğin geçmesinden çok oluşumunu engellemek daha önemlidir. Ancak önlemede geç kalınmış olabilir. Bu durumlarda pişiğin oluştuğu bölge sık aralıklarla ve ılık su ile yıkanmalıdır. Yıkandıktan sonra iyice kurutulmalı ve olabildiğince havalandırılmalıdır. Pişik kremi kullanılarak kurumuş cilt rahatlatılmalıdır. Krem ince bir tabaka halinde ve özellikle kıvrımlara denk gelecek şekilde sürülmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Bebeklerde ve Çocuklarda Katarakt

Görüldüğü gibi pişiğe iyi gelen en iyi madde pişik kremleridir. Bunun yanında zeytinyağı ya da badem yağı da kullanılabilir. Talk pudrası kullanılması önerilmemektedir. Bebeğin cildine zarar vermektedir.

Bütün bu uygulamalardan sonra pişik önlenememiş ya da iyileşmemiş ise hemen doktorunuza başvurunuz. Bölge enfeksiyon kapmış ve antibiyotikli bir krem kullanılması gerekiyor olabilir.

Banner Content
Tags: , , , , , , , , ,

Related Article

No Related Article

0 Comments

Leave a Comment

Bizi Takip Edin!

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM