Bebeklerde ve Çocuklarda Katarakt

KATARAKT NEDİR? 

Katarakt göz merceğinin saydamlığını yitirmesi olarak adlandırılabilir. Halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinir. Her ne kadar yaşlılarda görülen bir hastalık olsa da çocuklarda hatta bebeklerde bile görülebilmektedir. Çocuklarda doğuştan görülen kataraktın bir çok sebebi vardır. Doğuştan katarakt, annenin gebelik sırasında kullandığı ilaçlardan, geçirdiği enfeksiyona bağlı rahatsızlıklardan, akraba evliliklerine bağlı sebeplerden meydana gelebileceği gibi; genetik olarak da meydana gelebilir. Çocuklarda ise göze darbe alınarak katarakt oluşabilir. Doğumsal katarakt 2000 bin doğumda bir görülen bir hastalıktır.

Bebekte Kataraktın Belirtileri 

Kesin olmamakla birlikte bebekte göz kayması mevcutsa bunun katarak olma ihtimali vardır. Normalde cisimleri ve ışığı gözüyle takip eden sağlıklı bir bebek, gözünde katarakt oluşması sonucu takip edememe sorunu yaşar. Bunların dışında Siyah olan gözbebeği katarakt olduğunda beyaz görünmektedir. Aileler bu belirtileri farkettiklerinde doktora başvurmalıdırlar.

BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA KATARAKT TEDAVİSİ 

Bebek ve çocuklarda uygulanan katarakt tedavisinin, yetişkilerde uygulanan tedaviden teknik olarak hiç bir farkı yoktur. Katarakt hastalığı ilaçla tedavi edilemez. Doğrudan cerrahi müdahale gerektirir. Katarakt ameliyatları modern teknikler uygulanarak, narkozsuz ve iğnesiz yapılmaktadır. Böylece hastalar ameliyattan hemen sonra günlük yaşantılarına dönebilmektedirler.

Çocuklarda katarakt ameliyatları yapılırken küçük bir fark ortaya çıkmaktadır. Yetişkinlerde katarakt ameliyatı yapılırken, mercek yenisiyle değiştirilirken; bebeklerde yeni mercek göze ikinci bir ameliyatla yerleştirilir. Genellikle 2 yaşından sonra yeni mercek yerleştirilir.Doktorun tecrübesine bağlı olarak bu durum değişkenlik göstererek ikinci ameliyat 1 yaşında da yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Katarakt Nasıl Tedavi Edilir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir