Bel Fıtığına Ne İyi Gelir?

Bel fıtığına ne iyi gelir, Bel fıtığı nasıl geçer ve bel fıtığı ağrılarını nasıl dindirebilriz bunlardan bahsedeceğiz. Çünkü yaşlısı ve genci fark etmeksizin bel fıtığına yakalayabiliyor ve çok huzursuz eden ağrılara maruz kalabiliyoruz.


Bel fıtığı normalde fıtık tedavisiyle kurtulunması mümkün olan bir hastalıktır. Ancak şunu unutmamalıyız ki bel fıtığının tek çaresi dikkat etmektir. Yani bel fıtığından ameliyatla yada başka yöntemlerle kurtulabilirsiniz yada ağrılarınızı azaltabilirsiniz fakat bel fıtığı olan kişi eğer kaldırdığı yüklerde dikkatli davranmıyorsa, ani ve zorlayıcı hareketlerde bulunuyorsa ve dengesiz ağırlık kaldırıyor ise bel fıtığının nüksetmesi kaçınılmaz.

Bel fıtığı rahatsızlığı, bel ağrıları çoğumuzun hayatında yer etmiş olmazsa olmaz genç ve orta yaş hastalıklarından birisidir. Cerrahi tedavisi mümkün olduğu kadar bitkisel bazı yöntemler de bel fıtığı tedavisinde kullanılmaktadır. Günlük yaşantımızda genelde bir şeylerle uğraşırken bel bölgesinden bir ip kopma sesi yada bir kıt sesi gelebilir, eğer bir kemiğinizi kırmadıysanız bu ses muhakkak bel dokularınızın zayıflığından ve dikkatli temkinli davranmadığınızdan geliyordur.

Bel fıtığına iyi gelen sporlar;

Bel ve sırt ağrıları çekiyorsanız eğer büyük uğraşlar, çabalar ve tehlikeler gerektiren mücadele sporları yerine daha pratik ve vücudun geneline hitap eden sporlar yapmalısınız. Örneğin bel fıtığı olan kişi, eğer düzenli olarak bisiklet kullanıyorsa ya da aktif olarak yüzüyorsa, yemeklerden sonra veya önce yürüyüşlere çıkıyorsa bel ağrılarından genel anlamda şikayetçi olmayacaktır. Çünkü hem genel sağlık hem de bel ağrılarına iyi gelen sporları yapmış oluyordur.

İlginizi Çekebilir:  Mide yanması, ekşimesi neden olur?

Bel fıtığı egzersizleri;

  • Halihazırdaki bel ağrılarınızın artmaması için her hareketinizde temkinli davranın
  • Bisiklet, yüzme ve yürüyüş gibi aktiviteleri temiz havada yapın
  • Bisiklet ve yürüyüş sporunu düz ve sert zeminde yapın (İnişli çıkışlı yada toprak yollar belinizi zorlayacaktır.)
  • Düzenli olarak yürümek ve kas kontrolü zamanla yürüyüş ve duruş bozukluklarınızı düzeltecektir.
  • Yapılan sporlar ağrılarınızı azaltacaktır
  • Spora direkt olarak başlamak yerine basit ısınma egzersizleri yapmalısınız
  • Bel fıtığı ameliyatı olduysanız 3 hafta boyunca kesinlikle spor yapmayın
  • Egzersizleri süreklilik haline getirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir