Beyin kanaması belirtileri nelerdir?

Öncelikle kimsenin bu şekilde bir sağlık sorunu yaşamamasını diliyorum. Nihayetinde beyin vücudun her şeyidir, yönetir, kontrol eder.

Belki bilgi sahibi olursanız, istemeden de olsa bu tür durumlar yaşanırsa daha hızlı müdahale edebilir, destek çağırabilirsiniz.

Beyin Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

  • Başınız da aniden bir ağrı meydana gelir. Öyle sıradan bir ağrı değildir ve aniden fena eder sizi,
  • El ve kollarda anlam veremediğiniz tutulmalar yaşanmaya başlar, karıncalanma gibi garip şeyler hissedersiniz,
  • Bulantı gibi bir sorun başlar ve akabinde kusma kaçınılmaz olabilir,
  • Hareketleriniz bir anda durgunlaşır, halsiz bir hâle kavuşursunuz,
  • Okurken, yazarken istenmeyen bir dengesizlik oluşur, bu işlemleri yapamazsınız,
  • Dengeniz genel anlamda bozulur.

İşte, bunlar ya da bunlara benzer bir belirti söz konusu olursa geçer diye beklemeden bir sağlık kuruluşuna gitmeyi ihmal etmeyin.

Beyin Kanaması Tedavisi

Önce MRI yani bizim emar diye duyduğumuz bir araç ile destek alınır. Bu işlem sayesinde doktorlar beyinde ki kanama hakkında daha net bir bilgi edinirler. Bu şekilde gerekli bilgiler alındıktan sonra tedavi sürecine geçilir.

Tedavi, tamamen doktorların yapacakları bu tetkiklere göre şekillenir. Yani herhangi bir net tedavi yöntemi vardır diyemeyiz. Her beyin kanaması yaşayana aynı şekilde müdahale edilmez. Ciddi bir sorundur, doktorların müdahaleleri farklı olabilir.

Beyin Kanamasını Önlemek

Beyin kanamaları bazen kazalar ya da farklı durumlarda oluşabilir. Bu tür durumlarda pek fazla müdahale edemeyiz önceden. Ama akıllı bir insan olarak diğer beyin kanaması durumlarını önlemeye çalışabiliriz. Örneğin sigara, alkol gibi unsurları ne kadar az tüketirsek ve yüksek tansiyon sahibiysek bunu tedavi etmeye çalışarak önlem almış oluruz.

İlginizi Çekebilir:  Balık Zеhirlеnmesi Belirtileri Nelerdir? Nеlеr yapılmalıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir