Beyin Sarsıntısı Nedir ve Nasıl Olur?

Beyin sarsıntısı, beynin işleyiş yapısını değiştiren bir beyin yaralanması olarak açıklanmaktadır. Bu sebeple olan etkiler aslında geçicidir fakat baş ağrısı, konsantrasyon, hafıza kaybı, denge ve koordinasyon sorunları ile karşılaşılmaktadır. Beyin sarsıntısının oluşmasındaki sebep olarak bir şiddete maruz kalması sebebiyle oluştuğu bilinmekte fakat baş ve üst vücudun şiddetle sarsılması sebebiyle de oluşabilecek bir sorun söz konusudur.

Beyin sarsıntısı ile birlikte hafıza kaybı vücutta nükseder çoğu zaman fakat tabii ki bu kişiden kişiye, dirence ve şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Çoğu insan bazen beyin sarsıntısı geçirebilir fakat fark etmez. Tabi çoğu insanın beyin sarsıntısı geçirmesini anlamaması herhangi bir hasar bırakmadığı anlamına gelmemektedir. Ufak da olsa beyinde, vücutta bir hasar bırakır. Bu sorun şuan için anlaşılmasa da ileride olan ufak bir sorunla birlikte tetiklenir.

Beyin Sarsıntısı Nasıl Olur?

İnsanın beyni, jelatin yoğunluğuna sahiptir. Kafamızın içinde bulunan beyin omurilik sıvısı bir bakıma yastık görevi görür. Herhangi ufak bir çarpma ve şiddette yastık görevi ile korur. Başa ve üst bölgenize uygulanan sert vuruş ile birlikte, kafatasınızın iç duvarında ileri geri şekilde hareket ettirir ve kayar. Bu sebeple bir trafik kazasında veya sallanma da ileri geri hareket etmesiyle birlikte beyinde yaralanmalar olur. Bu yaralanma ile birlikte beyin işlevini, kısa süreliğine de olsa etkileyerek beyin sarsıntısı geçirmesinin ufak şekilde belirtileri ile sonuçlanır. Hatta şiddetli bir şekilde olan sarsıntılar hiç istenmeyecek durumlara bile yol açabilir. Beyinde kanama gerçekleşebilir. Bu oldukça sakıncalı bir durumdur, ölümle dahi sonuçlanabilir. Bu sebeple herhangi bir sarsıntıya maruz kalan kişilerin uzman doktorların gözetimi altında belirli süre kontrol edilmesi uygun görülmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Yürüyüş Bozukluğu Nedir?

Beyin sarsıntısının belirtileri ise şu şekilde görülebilir; baş ağrısı ve başta baskı hissi, geçici bilinç kaybı, kulaklarda çınlama, mide bulantısı ve kusma, yorgunluk. Hatta beyin sarsıntısıyla birlikte bazı hasarlar vücutta kalabilir. Bu hasarlar daha sonrasında da nüksedebilir. Bunlar;  konsantrasyon ve hafıza bozuklukları, sinirlilik, ışığa ve sese duyarlılık, tat ve koku bozuklukları, psikolojik sorunlar ve travmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir