Böcek Fobisi(Entomofobi) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşanmış olan negatifliklerin, bünyede birikerek ilerleyen yaşlarda fobi etkisi yaratmasıdır bir nevi bu sıkıntı. Keza insanlar, yıllarca hayvanlardan bir şekilde korkmuşlardır ve bu hemen hemen her zaman olağan bir şeydir. Ruh haline göre yapılan işlemler ve korkular, ilerleyen zamanlarda bilinç altımızı etkisi altına alabilir ve bu yüzden bu konunun da psikolojide büyük bir önemi vardır.

Fobisel Yaklaşım

Fobi konusunda yaklaşım sunan pek çok profesör ve bilim insanı, bu sıkıntının önlenmesinde genellikle kişilerin daha fazla etkin olması ve zamanında bir şekilde bir korku yaşamalarından kaynaklandıklarını ortaya sunmaktadır. Keza küçükken kedi ile kötü bir münakaşa yaşamış olan bir kız çocuğu, kedi gördüğü zaman korkabilir ve ani hareketler vererek reflekslerinin doğrultusunda da insanların dikkatini çekebilir. Bu tarz durumlar, böcek için de geçerlidir. Lakin böceklerin durumu biraz daha farklıdır. İnsanlar genellikle her zaman rahatsız olmuştur böceklerden haklı olarak. Çünkü pislik hayvanı olarak bilinir ve renkleri ve hareketleri rahatsız verici türdendir. Sık sık görülmeyen bir şey olduğu için de, her hangi bir yerde ilgi çekecek kadar büyük bir böcek göründüğü zaman ister istemez kişinin tepki vermesine neden olur. Bu olayı büyüten ve geçmişte yaşadığı kötü tecrübeleri konu edinen kişiler, daha fazla sıkıntı yaşamaktadır.

Entomofobi Tedavisi İçin!

Tedavisi için, genellikle öncelikle yavaş yüzleşme de diyebileceğimiz Eft uygulanır. Bu yaklaşım ile, kişi yavaş yavaş öğrenilmiş çaresizlik adına sıkıntısını aşabilir. Lakin uzman bir tedavi yahut terapi işlemi gereklidir.

İlginizi Çekebilir:  Özgüven Nasıl Yükseltilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir