Çekingenlik Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

İnançlı insanların hayatı açıklama noktasında çok daha iyi yol kat ettiğini söylemek gerekiyor. Çünkü inançlı insanlar her insanın farklı özellikler ile ilahi bir güç tarafından yaratıldığını ve o insanların bu özellikler çerçevesinde hayatını şekillendirdiğini savunuyorlar. Bu açıklamaya bakıldığında ve gözlem yapıldığında bu açıklamanın tamamen doğru olduğunu görüyoruz. Çünkü yaradılıştan gelen ve insanın bu özellikleri üzerine kendini geliştirdiği ve değiştirdiği bir düzeni görüyoruz. Ancak bu doğuştan gelen karakter özelliklerimizin üzerine kesinlikle aile eğitimi ve üzerine okulda aldığımız eğitim ile birlikte kendimizi şekillendirdiğimizi de ekleyelim. Bunun yanında yakın çevre ve günümüzde internet gibi olgular da kişilik şekillenmesinde büyük etki rolü oynuyor.

Aile eğitimi ve çevre

Aile eğitimi ve çevre kesinlikle insanların kişiliklerinin oturması noktasında çok etkili. Günümüzde çevre olarak adlandırdığımız şey yakın ailemiz ve onun beraberinde bize getirdiği özellikler olarak adlandırılmamakta. Bunun yanında internet, televizyon gibi iletişim araçları da kişilik oluşmasında aktif olarak yer almakta. Günümüzde her şeye ulaşmak internet aracılığı ile kolay olduğundan gençlerin daha çok içlerine kapanarak her ihtiyaçlarını bilgisayarları ya da diğer akıllı cihazları ile gördüklerini söyleyebiliriz. Bu noktada sosyalleşmenin gerçek anlamı hayat bulmadığından çocukların gelişiminde de sorun yaşandığı söylenebilir.

 İçine kapanık çocuklar

İçine kapanık çocuklar büyük bir sorun olarak günümüzde biz uzman psikologların karşısına gelen bir konu. Çünkü aileler çocuklarının hayata karşı çekingen olduğunu ve bu durumun nasıl tedavi edileceği noktasında bizlere danışmaktalar. Ben bir uzman olarak çocuklara bir yasaklama ya da kısıtlama ile bir şey öğretilemeyeceğini savunuyorum.

İlginizi Çekebilir:  Öfkeye nasıl hâkim olunur?

Çünkü bu yasaklama ve kısıtlamalar çocukların o yasak şeylere daha çok ilgi duymasını ortaya koyacaktır. Bunun yerine çocuklara her şeyin kararında ve ayarında yararlı olacağını anlatmak ve bu yararın sonucunda daha iyi hissedeceklerini onlara anlatmak yolunu seçiyorum. Bu yolla çocukların kendilerini daha iyi hissetme noktasında tedaviye cevap verdiklerini gözlemliyorum ve çocuklarımızı topluma çok daha hızlı ve etkili bir biçimde kazandırıyoruz. Çocuklarımızın geleceğimiz olduğunu unutmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir