Çilek ile Yüz Maskesinin Faydaları

ÇİLEĞİN BİLİNMEYEN MUCİZESİ

Şu sıralar tüketilmesi en uygun meyvelerden biri olan çileğin, vücuda faydaları saymakla bitmiyor. Yenilerek veya cilde uygulanarak yararlanılabiliyor. İçerisinde bol miktarda fosfor ve demir bulunmaktadır. B, C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengin bir besindir. Çilek damar tıkanıklığını önler, kolesterolü düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuda kuvvet verir. Bağırsak kurtlarını döker, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Kanı temizler, kansere karşı etkilidir. Tansiyonu düşürür, stresi azaltır.

Görüldüğü gibi çilek, hem beden hem ruh sağlığına iyi gelmektedir. Bendeniz, acizane fikrimi söyleyecek olursam meyvelerin zamanında tüketilmesinden yanayım. Bu nedenle ısrarla çileği bu yaz aylarında kesinlikle ihmal etmeyin. yalnızca yemekle kalmayın. Bu mucize meyveyi teninizle mutlaka tanıştırın. Çileğin cilde verdiği sağlığı aşağıdaki yazımızda okuyabilirsiniz. Çileğin yaprakları da çay olarak tüketilebilmektedir. İyice kuruyan çilek yapraklarını çay olarak denemenizi tavsiye ederiz.

ÇİLEK ÇAYI TARİFİ

Damar sertliği, karında su toplanması, tansiyon yüksekliği, böbrek ve mesane rahatsızlıkları,mafsal iltihabı, kum ve taş rahatsızlıklarında çilek çayı tedavi olabilmekte. Bunun için 300 gram çilek yaprağı ve kökü bir gece ıslatılmalıdır. Ertesi gün 1 litre suda 20 dakika kaynatılarak çay gibi içilebilir.

ÇİLEK MASKESİ

Çilek cildin genç kalmasını sağlar. Cildi ölü hücrelerden arındırır. Ciltteki pigmentasyon sorununun önüne geçer.  Cildi pürüzsüzleştirir ve esnekliğini arttırır.

Çilek maskesi uygulanırken cilt tipi önemsenmez. Bu iyi bir durumdur. Her cilt tipine uygun maskeler yapmak elbette daha kolaydır. Çilek maskesi cildi canlandırır ve lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir:  Alın Bölgesindeki Sivilceler İçin Ne Yapılır?

-Öncelikle çileği cildi temizlemek için nasıl kullanırız onu anlatalım: Çileği iyice ezip püre haline getirdikten sonra biraz sütle karıştırın. Bu karışımı pamuk yardımıyla yüzünüze sürün. Böylece cildiniz hem temiz hem de daha canlı bir görünüme sahip olacaktır.
-2 tane orta boyutlarda çilek püre haline getirilir, 1 tatlı kaşığı kaymak (yoksa yoğurt) ve balla karıştırılır. Göz çevresi hariç bütün yüze ve boyuna sürülür. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkanır. son olarak maskenin uygulandığı yerler gül suyu ile temizlenir.

Çilek maskesini yaptıktan hemen sonra uygulamanız sağlığınız için çok önemlidir; çünkü çilek 24 saat içinde küflenmeye başlar. Bu nedenle yüzünüze zarar verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir