Cilt kızarması, yüz kızarması daha çok açın saç ve ten rengine sahip kişilerde görülmektedir. Yüz kızarması, ciltte kızarıklık, dışarıya yakın cildimiz üzerindeki kılcal damarların genişleyerek daha çok belirgin hale gelmesi sonucunda gerçekleşir. Yüzümüzde ve cildimizde bulunan kılcal damarlar normalde esnek bir yapıya sahiptirler.

Vücut ısısı yükseldiği durumlarda yüz kızarması daha etkili bir şekilde görünür. Bunun sebebi ise; vücuttaki kanın daha fazla ısınarak kendini soğutma ihtiyacı ile cildin yüzeyinde daha geniş yer kaplayarak dışarıdan kendisini soğutmaktadır. Bir nevi vücut, kan ısısını düşürebilmek için damarları dışarıya yaklaştırarak ve genişleterek dışarıdaki soğukluktan faydalanır. Bu soğuma işlemi tamamlandıktan sonra, kan ısısı istenilen değerlere düştükten sonra damarlar küçülerek geri çekilirler ve yüzdeki kırmızılık azalmış olur.

Yüz kızarıklığı neden geçmez?

Yukarıda anlattığımız gibi vücut kan ısısını azaltmaya çalışır ve bu durum sürekli hale geldiğinde esnek olan damarlar artık esnekliğini yitirerek sürekli geniş olarak kalırlar ve dış görünüşünüzde yüz kızarıklığı olarak algılanırlar.

Yüz kızarıklığı tedavisi ile ilgili muhakkak bir hekimden profesyonel destek almalısınız. Size kılcal damar daraltıcı kremler hazırlatabilir.

İlginizi Çekebilir:  Aroma terapi için hangi yağlar kullanılır?
Banner Content
Tags: , , , , ,

Related Article

0 Comments

Leave a Comment

Bizi Takip Edin!

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM