Akne, sivilce izleri nasıl geçer?

Bu izleri, çoğu zaman kısmen, çoğu zamanda tamamen temizleyen, sadece hekim reçetesi ile temin edilebilen ilaçlar vardır. Fakat bu ilaçlar özellikle karaciğer yapısını zedeleyebildiğinden, belirli testler sonrası uygun görülmesi halinde kişiye reçete edilecektir.

akne izlerinden kurtulma

 Akneler hiç oluşmasın

Bunun için alabileceğimiz önlem; çocuklarımızı, onların kendilerini kötü hissettikleri bu dönemde desteksiz bırakmayıp, cilt tiplerine uygun kişisel bakım ürünleri temin etmek, gerek duyuyorsak, hekim desteği ile hem psikolojik yıpranmışlığına hem de alın ve burun etrafında onu çok çirkin olduğuna inandıran aknelerine çözüm aramaya çalışmak olacaktır.

 YETİŞKİNLERDE YAŞANAN AKNELER VE SONRASINDA OLUŞAN İZLER

Her nekadar ergenlik dönemi esnasında oluştuğu düşünülse de zaman zaman çevremizdeki yetişkinlerde de yara boyutunda akneler ve sonrasında oluşan büyük ve kişinin kendine duyduğu saygı ve özgüvenini dahi etkileyebilecek boyutta izleri görebiliriz. Bu ilk bakışta her ne kadar Dermatolojik bir sorun gibi görünse de, yüksek olasılıkla dahili bir problem olduğunu gösterir. Bu durumda izler oluşmaya başlamadan hatta akneler henüz başlamışken, yapılması gereken kan, idrar ve muayene tetkikleri yapılmalı, sonrasında hem dahili hem harici hem de psikolojik çöküş ve yıpranmaların önüne geçilmelidir.

Akneli cilt nasıl yönetilir

Akne üreten cilde sahipsek, cilt tipi ve yağ ölçümü yapılmalı, tıbbi ya da bitkisel destekleyicilerle olması gereken doza getirilmelidir. O küçük yaramazlarla tek başına mücadele etmeyi denemek yerine, mutlaka bir Dermatoloji hekimi ile onları yönetebilmeyi öğrenmek gerekmektedir.

Mor halkalarınız mı var?

Kadın veya erkek fark etmeksizin çevrenizde çoğu kişinin mor halkalar ile sorun yaşadığını duymuşsunuzdur. Hatta bu sorunu yaşayanlardan biri siz bile olabilirsiniz. Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan mor halkaların tetikleyicileri ortadan kaldırılmaya başlandığı taktirde azalacağını bilmelisiniz.

Mor Halkaları Tetikleyen Sebepler

Tetikleyici faktörler arasında bir sürü neden sıralanabilir. Bunlardan bazıları ve en çok karşılaştıklarımız uykusuzluk, yanlış beslenme, stres, depresyon, güneşe maruz kalma olarak örnek verilebilir. Bu veya bunlar harici herhangi bir sebeple ortaya çıkan halkalar hoş görüntü yaratmadığı için oldukça rahatsız edici olabilir.

Evde hazırlayabileceğiniz doğal yöntemlerle bu halkalardan kurtulmanız mümkün olabilir. Buna karşın çok geç yatmadan uykunuzu almak, yediklerinize dikkat edip dengeli beslenmek, güneşe çıkıyorken korunmak, stres oluşturan sebepleri azaltarak da mor halkalardan kurtulabilirsiniz.

DOĞAL YÖNTEMLERLE MOR HALKALARDAN KURTULMAK

Aşağıda sıralanacak olan yöntemler mor halkaları en aza indirmenize yardımcı olacaktır. İlk uygulamanızda bir değişim yaşasanız da, kalıcı ve daha iyi sonuçlar elde etmek için uzun bu yöntemleri uzun vadeli olarak uygulamanız gerekiyor.

-Gün içerisinde bol bol su için.

-Uyku saatleriniz düzene sokun ve yeterli gelecek olan 8 saatlik uykunuzu alın.

-Yatmadan önce badem yağından biraz faydalanarak öz altlarınıza masaj yapın.

-Sallama olarak demlediğiniz bitki çaylarını kullanın. Bunun için demledikten sonra poşetleri aldım göz altlarınızda yaklaşık olarak 10-15 dakika bekletin.

-Göz çevresine süt ve Hindistan cevizini karıştırıp uygulayın.

-Nane yapraklarını ezerek göz altınızda yaklaşık olarak 20 dakika bekletin.

-Salata için kabuklarını soyduğunuz salatalıkları alın ve göz altınızda bekletin.

Bu sıralanan yöntemleri evinizde bulabileceğiniz ürünlerle yapmak mümkün. Yöntemler uzun vadede uygulandığı taktirde mor halkaları en aza indirecektir. Eğer kalıcı sonuç istiyorsanız bir gün değil, düzenli olarak uygulamayı ihmal etmeyin.

Egzama (Mayasıl) nedir? Nasıl Geçer?

Bir deri hastalığı olan egzama görünüş olarak çirkin ve rahatsız edicidir. Tehlikeli bir hastalık olmayan egzama el, yüz ve kollar gibi açık olan yerlerde çirkin bir görünüme neden olmaktadır. Aynı zamanda kaşıntı ve rahatsızlıkta vermektedir. Yapılan bir araştırmada her on kişiden birinin yaşamının herhangi bir döneminde egzama geçirdiği saplanmış. Size bahsedecek olduğum hastalık ise egzamanın türleri arasına giren Egzama (mayasıl) yani tıpta geçen adı ile Erythema pernio dur. Mayasıl diye bilinen bu egzama derinin sulanması sonucunda meydana gelen bir iltihaplanmadır. Karaciğer rahatsızlıkları ile alakalı olup kızartı ve kaşıntı sonucunda ortaya çıkar. Vücudun hemen hemen her kısmında bulunabilir. Ve vücutta bulundukları yerlere göre isimlendirilirler.

Egzama (Mayasıl) Nedenleri

Egzamanın genel oluşma nedenlerinden en çok rastlanan neden alerjidir. Duygusal ve ruhsal problemler de oluşumu ortaya çıkmaktadır. Aileden irsi olarak da geçebilir. Süt ve yumurta gibi alerjan maddelerin tüketilmesi sonucunda da egzama meydana gelebilir. Egzama bebeklerde ve çocuklarda da görülür. Çocuklar büyüdükçe kendiliğinden geçer.

Egzama (Mayasıl) Belirtileri Nelerdir?

 • İltihaplı olan deri bölgesi kaşınır ve kızarır.
 • Deride yer yer su toplamalar oluşur.
 • Kurur ve üstünde sivilceye benzer görüntüler oluşur.
 •  Egzamalı bölgenin kaşınması neticesinde deri kanar, enfeksiyon yayılı ve de iltihaplanıp ağrı yapmasına yol açar.
 • Deride çatlaklar oluşur ve buradan giren mikroplar vücudunuza yayılır.
 • Egzama önce baş derisinde, yüzde çıkar ve kollar ile bacaklarda devam eder. Derinin katlandığı ya da giysilerimizin sürtündüğü yerlerde oluşur.

Egzama’nın Tedavisi Nedir, Nasıl Geçer?

Egzama ağır ve tehlikeli bir hastalık değil fakat belirtilerinden de anlayacağınız gibi rahatsız edici bir hastalık ve strese neden olmakta. Öncelikle stresten uzak durmalı ve kaşıntı olan hastalıklı bölgeleri kaşımamalıdır. Su ve sabunlu sudan uzak kalmanız gerekir. Su yerine permanganatlı su kullanılır. Perhiz yapılır acılı, baharatlı ve yağlı besinler yenmez. Bunların yerine kuşkonmaz salatası, havuç, taze meyve suları, pancar, zeytin, portakal, karaturp, yaş ve kuru üzüm yenir. Egzaması olan veya daha önce geçirmiş olan kişilerin derileri çok hassas olur. Bu nedenle tahriş edici maddelerden uzak durmanız gerekir.

Bezelyeli Cilt Maskesi Nedir Nasıl Yapılır?

Bitkisel cilt maskeleri çoğu kişi tarafından en fazla tercih edilen maskeler olarak dikkat çekmektedir. Bunun böyle olmasının en önemli sebeplerinden birisi ise dikkat ettiğimiz zaman insanların bitkiye ve doğaya olan güveni olarak dikkat çekmektedir. Bu güven doğrultusunda sizlere faydalı maske tarifleri ve tavsiyeleri vermeye devam edeceğim. Şimdi karşınızda cilde parlaklık veren bir sebze maskesi var. Ana malzeme olarak bezelye kullanacağımız bu maskenin yapımı ise gayet kolay.

Bezelyeli Cilt Maskesi Malzemeleri:

 • 1 çorba kaşığı kadar un
 • Yarım çay bardağı ayçiçeği yağı
 • 1 adet yumurta akı
 • 2 su bardağı taze olmasında fayda olacak bezelye
 • Ve son olarak yarım çay bardağı kadar da üzüm pekmezi

Gördüğünüz üzere malzemelerin hepsi birbirinden farklı ve de ilginç görünmekte. Ancak bu maske ciddi anlamda bitkisel ve de işe yarama olasılığı yüksek olan bir maskedir. Rahatlıkla her yerde bulabileceğiniz malzemelerden oluşması da işin en güzel tarafıdır. Şimdi daha fazla uzatmadan gelelim hazırlanışa.

Bezelyeli Maske Hazırlanışı:

Bezelyeleri doğrudan kullanmamız mümkün olmadığından dolayı yapmamız gereken en öncelikli işlem bezelyeleri ezmek olmalıdır. Bezelyeleri rahatlıkla bir çatal ya da benzeri bir materyalle rahatlıkla ezebilirsiniz. Ezme işlemi tamamlandıktan sonra rahatça karışım yapabileceğiniz bir kaba aktarmanız iyi olacaktır. Aktardıktan sonra diğer malzemeleri de ekleyerek sağlıklı bir maske yapmak için karışımı hazır edebilirsiniz. Ardından maskeyi yüzünüze uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrasında 15 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır ardından yıkayabilirsiniz. Bu tür bitkisel cilt maskeleri cilde daha canlı bir hava katacaktır. Bir hafta ile on gün arasında bir defa kullanmanız bezelye maskesi için yeterlidir.

Bu tür cilt maskeleri elbette çoğaltılabilir ancak cilt konusunda fazla çeşide karışmamakta fayda vardır. Bunu da göz önünde bulundurarak kendinize düzenli olarak kullanabileceğiniz ve cildinize uygun cilt maskeleri uygulamanız gerekmektedir. Bu doğrultuda cildinizin zamanla daha iyi bir hal aldığını görebilirsiniz. Birden fazla ve karışık maskelerden oluşan uygulamalar ile ise cildinizi daha da yıpratabilirsiniz. O nedenle güvendiğiniz maskeler her zaman favoriniz olmalıdır.

Bal ile Yüz Parlatıcı Cilt Maske Tarifi – Faydaları

Bal, besin olarak ne kadar faydalı bir besinse aynı şekilde cilt için de önemli bir maske malzemesi olarak dikkate alınabilir. Birçok cilt güzelleştirici, sivilce sorunlarına çözüm ve de yağlanma ile ilgili problemlerde ana malzememiz her zaman bal olduğu gibi bu maskemizde de bal kullanımı yapacağız. Rahatlıkla bulup kullanabileceğiniz malzemeler ile cilt maskesi yapmak elbette oldukça hoş olacaktır.

Yüz ve cildinizden yana soluk olmasından şikayetçi iseniz rahatlıkla bu maskeyi uygulayabilir ve sorunun çözümü için düzenli olarak kullanabilirsiniz. Üstelik de oldukça rahat bir şekilde malzemeleri bulup, maskeyi hazır hale getirmeniz kolay olacaktır.

Tüm malzememiz:

 • 2 çay kaşığı bal
 • Ve 1 çay kaşığı limon suyundan oluşmaktadır.

Elde edeceğiniz bir kase yardımı ile bal ve limonu bir güzel karıştırarak yüzünüze sürebilirsiniz. Gördüğünüz üzere ne hazırlanmasında ne de malzemelerin bulunması konusunda en ufak sıkıntı çıkarmayacak bir cilt parlatma maskesi…

Maskeyi yüzünüze sürdükten sonra ise 15 dakika bekletip ardından rahatlıkla soğuk su ile durulamanızı öneriyorum. Soğuk su ile durulama işlemi diğer maskelerdeki ılık su durulamasından farklı görünse de burada çok daha faydalı olacaktır.

Yine bir diğer maskemize geçtiğimizde ise, ana malzemenin yine bal olduğunu göreceğiz.

Bu maskemizin belirgin özelliği ise, ciltteki pürüzleri gidermek üzerinedir. Cildinde çokça pürüz bulunduğundan şikayetçi bir kişinin evinde bulunan malzemeler ile rahatlıkla hazırlayabileceği bu maskenin malzemelerini aşağıdan öğrenebiliriz.

Malzemeler:

 • 1 tane salatalık
 • 2 çay kaşığı ise bal

Hazırlanışı:

Öncelikle bize salatalığın suyu lazım olacak bu nedenle bir rende yardımı ile salatalığı rendeliyoruz. Daha sonra ise suyunu bir köşeye alıp bal ile karıştırıyoruz. Bu maskeyi 1 ay boyunca düzenli olarak uyguladığınız takdirde olumlu değişikliğin farkına rahatlıkla varabilir hale geleceksiniz. Hemen her akşam rahatlıkla uygulanabilecek olan bu maske, süre bakımından pek dayanıklı olmadığından dolayı ise az az yapıp taze olarak uygulamanızda fayda olacaktır. Karışımı yüzünüze sürdükten 20 dakika sonra durulayabilirsiniz.

Cüzzam(Lepra) Hastalığı Nedir?

Lepra adı verilen mikrop, halk arasında cüzzam olarak adlandırılır. Bu mikrop, vücudun genel olarak tüm önemli noktalarına etki eder ve o noktada ki sistemi ele geçirir. Öyle ki, başta çevresel sinir sistemi olmak üzere, deriye ve bir çok organa uzanabilen bir yapısı vardır. Hâl böyle olunca da vücudun bir çok önemli noktasında sorunlara neden olmaktadır. Her ne kadar tedavi edilme olanağı olsa da, eğer erken müdahale edilmez ise; bu sorun zaman içerisinde bir çok farklı noktada çok ciddi sorunlara neden olabiliyor ve tedavisi oldukça zor bir hâl alıyor.

Cüzzam Bulaşıcı Mıdır?

Evet, bulaşıcı bir sorundur. Fakat direkt olarak herkese bulaşma gibi bir durum söz konusu değildir. Örneğin bağışıklık sisteminiz ciddi anlamda zayıf ise ve siz cüzzamlı bir hasta ile uzun süre iletişim kurarsanız, sürekli olarak temas halinde kalırsanız size de bulaşır. Bunun dışında direkt olarak çevrede ki herkese bulaşması söz konusu değildir. Ayrıca uzun süreli iletişim ve temas halinde bulaşması halinde dahi tedavi edilme şansı bulunmaktadır.

Cüzzamın Tarihçesi

Korkulan cüzzam mikrobu, ilk olarak Armauer Hansen adlı bilim adamı tarafından 1876 yılında Norveç’te keşfediliyor. İlk olarak sadece deri ve sinir ile alâkalı bir hastalık olarak görülüyor. Sonrasında kronik bir seyre sahip olan enfeksiyon hastalığı olduğu anlaşılıyor. Tam olarak detaylarının anlaşılması üzerine, tedavi aşamasında da oldukça farklı çalışmalar yapılmıştır. Günümüzde ise tedavisi çok daha uygun, mümkün bir hale gelmiştir.

Türkiye’de Cüzzam Durumu

Cüzzam, ülkemiz içerisinde ilk olarak 1919 yılında konu edinmiştir. Nitekim bu yıl içerisinde Prof. Dr. Mazhar Osman adlı bir bilim insanı, Bakırköy Akıl Hastanesi içerisinde lepra mikrobu taşıyan 40 farklı hasta için özel bir bölüm açtırmıştır. O gün itibariyle ülkemizde çok daha önemli bir hale gelen cüzzam, sürekli olarak araştırmalar ile daha fazla bilinen bir hastalık haline gelmiştir. 1919 yılında atılan bu adım sayesinde, ülkemizde ki cüzzamlı hastaların tedavisinde de her geçen süreçte ciddi bir gelişme kaydedilmiştir.

Yumurta, Bezelye ve Çilek Maskesi

Yumurta, bezelye ve çilek hemen her evde bulunabilen, bulunmasa bile çok kısa sürede temin edilebilen ürünlerdir. Bu doğrultuda bu malzemeleri kullanarak evde nasıl kolaylıkla maske yapabileceğinizden bahsedeceğim. Öncelikle bilmeniz gereken şu ki, bu malzemeleri bir arada kullanmayacağız. Her birisi için ayrı bir maske tarifi vereceğim. Mesela yumurta maskesi ile başlayabiliriz.

Yumurta maskesi için malzemeler:

 • Buğday
 • Yumurta
 • Badem yağı

Hazırlanışı:

Öncelikle iki avuç kadar buğdayı iki bardak su yardımı ile bir güzel eziyoruz. Daha sonra ise iki tane yumurtamızın sarılarını buğdayları da katarak bir güzel karıştırarak ortaya maskemizin ana malzemesini çıkartıyoruz. Tam anlamı ile yüzümüze uygulamamızın kolay olması ve daha faydalı bir hale getirmek amacı ile de bir çorba kaşığı badem yağı ekledik mi tamamdır. Tüm bu karışımı artık rahatlıkla cildimize uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda saçlarınız için de muhteşem bir şampuandır. İsterseniz bu karışımı şampuan olarak da kullanabilir, güzel saçlara sahip olabilirsiniz.

Bir diğer maskemiz ise bezelye maskesidir.

Bezelye maskesinin malzemeleri:

 • İki su bardağı bezeye
 • Üzüm pekmezi
 • Yumurta akı
 • Ayçiçek yağı

Hazırlanışı:

Öncelikle bezelyeleri bir güzel eziyoruz ve üzüm pekmezi ile karıştırma safhasına geçiyoruz. Daha sonra önceden hazırladığımız yumurta akı ile birlikte yarım fincan kadar da Ayçiçek yağını karışıma ilave edebiliriz. Bir miktar da un koyarak tamamen maske kıvamını ortaya çıkarmaya çalışabiliriz. Daha parlak bir cilde sahip olmak adına bu maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz. Yatmadan önce uygulayıp sabah temizlerseniz daha iyi olacaktır.

Çilek maskesinin malzemeleri:

 • Çilek
 • Yulaf Unu
 • Yumurta
 • Yoğurt

Hazırlanışı:

Çilekleri ezip yulaf unu ile karıştırın. Daha sonra yumurta sarısı ile iki çorba kaşığı yoğurdu da bu karışıma ilave edip krem kıvamına gelene kadar bir kap yardımı ile karıştırmaya devam edin. Kuru ciltler için bire bir olan bu maskeyi haftada bir uygulamanızda fayda vardır. 20 dakika kadar ciltte beklettikten sonra temizleyebilirsiniz. Özellikle de kırışıklıklar için oldukça faydalı olan bu maskeyi, evde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yağlı Ciltler için Elma ve Badem Maskesi

Yağlı cilt sorunu neredeyse sivilce sorunu kadar önemli ve büyük bir sorundur. Hattı cildin yağlanması sonucu sivilce oluşumlarının daha da hızlandığını düşünürsek bu problemin kesinlikle çözülmesi gerektiği gerçeği ortaya çıkacaktır.

Yağlı bir cildiniz varsa öncelikle cildinizi bol su ile sık sık yıkamanızda fayda olacaktır. Ancak bunun yanı sıra evinizde bulunan bazı malzemeler ile destek maskeleri yapmanız da mümkündür. Şimdi bunlardan ikisini sizlere güzelce anlatmaya çalışacağım.

Birinci maskemiz, badem maskesi. Yapımı da gayet kolaydır.

Malzemeler:

 • Papatya
 • Ihlamur Çiçeği
 • Mürver Çiçeği
 • Çam filiz uçları
 • Kaynar su
 • Badem içi
 • 1 tatlı kaşığı un
 • Yarım tatlı kaşığı bal

Malzemeleri her ne kadar bol görünse de etrafınızda bitkisel ürün satımı yapan birçok yerden bu ürünleri rahatlıkla temin edebilirsiniz. Ardından şimdi gelelim maskemizin yapılışına.

Hazırlanış:

Papatya, ıhlamur, mürver ve çam filizinden 2 çorba kaşığı kadar alıp hazırladığımız kaynar suya atalım. Kaynar su 150 gram olmalıdır. Dengeyi tutturduktan sonra 3 4 çorba kaşığı kadar bademi bu karışımın içerisine atmamız gerekmektedir. Daha sonra bal ve unu da karışıma ilave ettikten sonra karıştırmaya devam edebilirsiniz. Tüm bu işlemlerin ardından yüzünüze sürebilmek adına biraz soğumasını bekleyebilirsiniz. Ancak dikkat etmenizde fayda var ki fazla soğumasını beklemeden uygulamanız daha faydalı olacaktır. Yalnızca yüzünüzün dayanabileceği kadar soğuması bu bakımdan yeterlidir. Sürdükten sonra ise bekleme süresi 30 dakikadır. 30 dakika kadar beklettikten sonra önce sıcak su olmak üzere ardından soğuk su ile durulayabilirsiniz.

Şimdi gelelim ikinci bir yağlı cilt maskesine… Bu maskemiz de elma maskesi olacaktır.

Malzemeler:

 • 12 tane elma
 • Ve Yumurta akı

Çok basit ve kullanışlı olan bu maskenin hazırlanışı da tahmin edeceğiniz üzere iki dakikalık iştir…

Hazırlanışı:

Elmaları rendeleyip en ufak hallerine getirdikten sonra, çırptığınız yumurta akı ile karıştırın. Daha sonra yüzünüze ve boynunuza olmak üzere iki farklı şekilde uygulayabilirsiniz. Bunun ardından ise 20 dakikalık bir bekleme süresi yetecektir. Daha sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Patates ile Cilt Maskesi

Evinizde en basitinden patates ile bile cilt maskesi yapabilecekken kimyasal ürünler ile cildinizi riske atmanız gerekli değil. Bu nedenle şimdi sizlere birçok malzeme ile nasıl evde doğal maskeler yapabilirsiniz, ondan bahsedeceğim.

İlk maskemiz patates ile yapılmaktadır. Patates ve birkaç malzemenin de yardımı ile evde, cildiniz için nasıl kullanışlı bir maske yapabilirsiniz gelin bakalım.

Malzemeler:

 • 1 tane patates
 • Elma sirkesi
 • Badem yağı

Hazırlanışı:

Öncelikle patatesi rendelemeniz iyi olacaktır. Maskeyi kullanırken rahat olması açısından patatesin rendelenmiş olması size avantaj sağlayacaktır. Hemen ardından ise bir kap yardımı ile birer tatlı kaşığı olmak üzere elma sirkesi ile badem yağını ilave edebilirsiniz. Tüm bu karışımı artık rahatlıkla cildinize sürebilirsiniz. 20 dakika kadar bekleme süresi olan bu maskeyi maden suyu ile temizlemeniz ise artı katkı sağlayacaktır. Çok daha faydalı olmasını istiyorsanız bu tarz doğal maskeleri maden suyu ile temizleyebilirsiniz. Elbette her maske için geçerli değildir, bazı maskeleri limon ve süt gibi farklı sıvılar ile de temizleyebilirsiniz. Bu nedenle maskenin yapılışında belirtilip belirtilmediğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse bu maske için maden suyu uygundur.

Şimdide ikinci bir pratik maskemizin tarifine geçelim.

Malzemeler:

 • Yulaf unu
 • Yoğurt
 • Ve zeytinyağı

Hazırlanış:

Tahmin ediyorum ki herkesin evinde bu üç malzemeyi rahatlıkla bulmak mümkündür. En kötü ihtimal ile yulaf unu sıkıntı olabilir ancak onu da sıradan bir markette dahi doğrudan satın alabilirsiniz. Şimdi gelelim maskeyi nasıl hazırlayacağımıza…

Ortada zaten fazla bir malzeme yok, doğrudan bir kap yardımı ile üç malzemeyi de iyice karıştırmamız gerekecektir. Zeytinyağı bir çay kaşığı olmak üzere diğer malzemelerden birer çorba kaşığı ilave etmeniz yeterlidir. Siz yine duruma göre çok hafif oynamalar yapabilirsiniz. Maske, yüzünüze sürebileceğiniz şekilde hazırlanmalıdır. Daha sonra ise cildinize istediğiniz şekilde uygulayabilirsiniz. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su yardımı ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Gördüğünüz gibi gayet basit şekilde hazırlayabileceğiniz maskeler ile cildinizi daha sağlıklı bir hale getirmek mümkündür.

Cildi Sıklaştıran Ev Yapımı Maske

Özellikle de orta yaştan itibaren ortaya çıkan cilt sarkması ve solukluğu ile ilgili olarak evinizde yapabileceğiniz bir maskeyi önermek istiyorum. Cildi sıklaştıran ve daha dinç tutan bu cilt maskesinin malzemelerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Maskenin yapımı için de eviniz oldukça uygundur, mutluluğu başka yede aramayın diyorum ve malzemelere geçiyorum.

Malzemeler:

 • Ayva çekirdeği
 • Ve ılık su

Gördüğünüz üzere malzemelerimiz oldukça az hatta hiç bile diyebiliriz. 1 tane ayva bulup çekirdeklerini ayıklamanız bu maskeyi yapabilmeniz için yeterli olacaktır. Şimdi gelelim hazırlanışına. Bu belki biraz daha zahmetli görünse de sonuçta yapılamayacak bir şey değil, buyurun.

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Öncelikle ayvanın çekirdeklerini özenle ayıklayın ve bir kaba koyun. Bu konuda sizlere kahve fincanını tavsiye etmek istiyorum. Oldukça kullanışlı ve işimize yarayan bir yapısı olacaktır. Şimdi ayva çekirdeklerini kahve fincanına koyduğunuzu farz ederek, fincanın ağzına kadar ılık su koymanızı rica ediyorum. Eveeet… Gelelim bekleme kısmına. Bu şekilde 2 gün boyunca çekirdekleri bekletmeniz gerekecektir. Tam anlamı ile kıvama gelmesi için 48 saatlik bir bekleme uygundur. Daha sonra iki gün sonrasında jöle kıvamına geldiğiniz göreceksiniz. İşte tam da aradığımız kıvam bu olacaktır.  Uygulamaya geçmeden önce yüzünüzün temiz olmasında fayda vardır. Bu nedenle sadece bu maskemiz için değil hemen tüm cilt maskeleri için uygulamadan önce cildinizi sabun yardımı ile tertemiz bir şekilde yıkmaya özen gösterin.

Sonrasında ise artık maskenizi uygulayabilirsiniz. 20 dakika kadar yüzünüzde kaldıktan sonra artık ılık su ile durulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra bir de soğuk su ile durulama işlemi yapabilirsiniz ama kesinlikle sabun kullanmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Daha sonra yatarken yüzünüze nemlendirici sürebilirsiniz. Ancak bu durumda sabah kalktığınızda cildinizi sabun ile temizlemenizde fayda olacaktır çünkü aksi halde yüzünüzde nemlendirici kalması üstelik de bu nemlendirici e vitamini içeriyorsa, yüzünüzde güneş lekeleri oluşmasına sebep olacaktır.

Gördüğünüz üzere tek bir ayvadan dahi isterseniz kendinize sıklaştırıcı bir cilt maskesi yapabileceğiniz rahatlıkla öğrenmiş oldunuz, siz de evinizde bu maskeyi uygulayabilirsiniz.