Ciltteki benler neden oluşur?

CİLTTE BEN OLUŞUMU

Bedenimizde farklı görevlere sahip hücreler bulunmaktadır. Bu hücreler vücudun dengesini sağlar ve korurlar. Melanosit hücreleri de bu hücrelerden biridir. Melanosit hücreleri, melanin maddesini üretirler. Peki melanin maddesi ne işe yarar? Melanin maddesi, cildimize rengini kazandıran maddedir. Melanosit hücreleri cildimize eşit şekilde yayılırlar ve derimize renk verirler. Fakat bazı bilinmeyen sebeplerle bu hücreler cildin bir yerine yoğunlaşarak koyu renkli lekeler oluştururlar. Böylece ben dediğimiz hadise ortaya çıkar. Benler vücudun her yerinde olabilirler; genital bölge, kafa derisi gibi.

BEN OLUŞUMUNDA GÜNEŞİN ETKİLERİ

Güneşin zararlı ışınlarının cilde zarar vermesiyle ben oluştuğunu savunan bilim adamları vardır. Bunun yanında ciltte var olan benlerin güneş etkisiyle büyüyüp koyulaştığı da düşünülmektedir. Benlerin büyük çoğunluğu zararsız olmakla birlikte güneş ışınlarıyla tehlikeli bir hal almaları mümkündür. Tehlikeden kasıt burada cilt kanseridir. Ciltteki benler güneşin zararlı ışınları yüzünden değişime uğrayarak kanser hücresi üretmeye başlayabilir. Bu nedenle 20 ve 40 yaş arasındakiler kendilerini korumalıdırlar.

DOĞUMSAL VE SONRADAN OLUŞAN BENLER

Doğumsal benler, doğumla beraber ya da 2 yaş içerisinde ortaya çıkan benlerdir. Edinsel benler daha sonraları ortaya çıkan benlerdir. Edinsel benler 20 ve 30 yaşlar arasında çoğalma gösterirler ve bu yaşlarda sonra yavaş yavaş azalırlar.

Benler genel anlamda korkutucu cilt olayları değildir. Her insanda mutlaka rastlanabilen bir durumdur. Fakat endişe edilecek bir durum olduğunda doktorunuza başvurmak daha doğru olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Aroma terapi için hangi yağlar kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir