Çocuklarda Altını Islatma Problemi

Çocuklarda altını ıslatma sorununun bir çok farklı nedeni olabilir. Bu nedenle “benim oğlan kesin bu nedenden ötürü altına işiyor” gibi bir yaklaşımda bulunmak ciddi bir hata olacaktır. Siz bu hataya düşmeyin ve benim deneyimlerim neticesinde sizlere özel hazırladığım aşağıdaki noktalara dikkat edin. Eğer bu noktalardan biri bile “hmm olabilir” şeklinde kafanızda yer ediyorsa, demek ki çocuğunuzun altını ıslatmasının altında farklı bir neden var. Hemen bu nedenin üstüne gitmeye başlayabilirsiniz karar verdikten sonra.

Psikolojik Nedenlerden Ötürü Alt Islatma

Çocuğunuzun altını ıslatma nedeni psikolojik olabilir. Örneğin ev içerisinde yeterli huzuru bulamıyordur, sürekli olarak kavga ve sinir ortamı vardır. Doğal olarak çocuk için ciddi sorunlar söz konusu olabilir. Yani öyle kafanıza göre çocuğa bağırmayın hemen “neden altına işedin” diye. Çocuk bu… Kesin bu hareketin altında bir neden vardır, öyle kolay kolay hiç bir çocuk altına işemez. Tamam arada vardır böyle çocuklar ama genelde hep bir neden vardır. Psikolojik sebeplerde bu şekilde var olan nedenlerden birisidir.

Fiziksel Nedenleri Araştırdınız mı?

En basit tabiri ile “çişini tutamıyor” diyebiliriz bu nedenlere. Çocuğun fiziksel gelişimi ile ilgili bir sorun olabilir ya da farklı bir fiziksel durum söz konusu olabilir. Bu nedenle hiç bir boş lafa aldırış etmeden direkt olarak çocuğu bir doktora götürüyoruz. Çocuk poliklinikleri süs diye yapılmamış. Alın çocuğu, götürün güzelce bir muayene ettirin. Eğer fiziksel bir neden var ise giderilmesi için gerekli olanları doktor sizinle paylaşacaktır.

Altını Islatan Çocuğa Yaklaşım

Ne yazık ki tüm anne  ve babalar, özellikle de anneler olaya aşırı tepki veriyor. Çocuğa bağırmalar, hatta vurmalar falan derken işin boyutu değişiyor. Buradan bu şekilde tepki veren tüm ebeveynlere şiddetli bir tepki koyuyorum. Unutmayın, karşınızda ki çocuk! Bu nedenle altını zevkine ıslatmaz, vardır bir nedeni. Bu nedenle yukarıda da dediğim gibi hemen bir uzmana götürün, ona bağırmayın.

NOT: Bu konu ciddi bir konu olduğu için genelde deneyimler daha büyük önem taşıyor. Bu şekilde çocuklarında alt ıslatma sorunu olan anne ve babaların deneyimlerini yorum olarak bizlerle paylaşmasını bekliyoruz.

Bebeklerde ve Çocuklarda Katarakt

KATARAKT NEDİR? 

Katarakt göz merceğinin saydamlığını yitirmesi olarak adlandırılabilir. Halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinir. Her ne kadar yaşlılarda görülen bir hastalık olsa da çocuklarda hatta bebeklerde bile görülebilmektedir. Çocuklarda doğuştan görülen kataraktın bir çok sebebi vardır. Doğuştan katarakt, annenin gebelik sırasında kullandığı ilaçlardan, geçirdiği enfeksiyona bağlı rahatsızlıklardan, akraba evliliklerine bağlı sebeplerden meydana gelebileceği gibi; genetik olarak da meydana gelebilir. Çocuklarda ise göze darbe alınarak katarakt oluşabilir. Doğumsal katarakt 2000 bin doğumda bir görülen bir hastalıktır.

Bebekte Kataraktın Belirtileri 

Kesin olmamakla birlikte bebekte göz kayması mevcutsa bunun katarak olma ihtimali vardır. Normalde cisimleri ve ışığı gözüyle takip eden sağlıklı bir bebek, gözünde katarakt oluşması sonucu takip edememe sorunu yaşar. Bunların dışında Siyah olan gözbebeği katarakt olduğunda beyaz görünmektedir. Aileler bu belirtileri farkettiklerinde doktora başvurmalıdırlar.

BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA KATARAKT TEDAVİSİ 

Bebek ve çocuklarda uygulanan katarakt tedavisinin, yetişkilerde uygulanan tedaviden teknik olarak hiç bir farkı yoktur. Katarakt hastalığı ilaçla tedavi edilemez. Doğrudan cerrahi müdahale gerektirir. Katarakt ameliyatları modern teknikler uygulanarak, narkozsuz ve iğnesiz yapılmaktadır. Böylece hastalar ameliyattan hemen sonra günlük yaşantılarına dönebilmektedirler.

Çocuklarda katarakt ameliyatları yapılırken küçük bir fark ortaya çıkmaktadır. Yetişkinlerde katarakt ameliyatı yapılırken, mercek yenisiyle değiştirilirken; bebeklerde yeni mercek göze ikinci bir ameliyatla yerleştirilir. Genellikle 2 yaşından sonra yeni mercek yerleştirilir.Doktorun tecrübesine bağlı olarak bu durum değişkenlik göstererek ikinci ameliyat 1 yaşında da yapılabilmektedir.