Çocuklarda Diş Güçlendirici Besinler Nelerdir?

Diş ve diş etleri hastalıkları hiçbir zaman hafife alınmamalı ve önemsememezlik yapılmamalıdır. Bunun nedeni, kalp ve damar hastalıkları ve diyabetin ileriki aşamalarında diş ve diş etleriyle olan bağlantısıdır. Diş etlerimiz ve dişlerimizin günlük bakımını ve temizliğini zaten yapmakla yükümlü olduğumuz haldeyken, dişlerimizin ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri alabilmesi için, beslenmemize de özen göstermeliyiz. Özellikle çocuklarda diş gelişimini desteklemek adına diş güçlendirici besinler tercih edilmelidir. Diş güçlendirici besinler nelerdir?

Diş güçlendiren besinler;

Portakal (C Vitamini):

Portakal ve benzeri meyveler bağ dokusunu kuvvetlendirerek diş ve diş etlerinin sağlıklı kalmasında büyük rol oynamaktadır. Turunçgiller, diş ve diş eti iltihaplarını da büyük ölçüde önleyecektir. Portakalda yüksek oranda bulundan florun maddesi, dişin sert katmanındaki yapı gelişir ve dişleri oldukça besler.

Süt:

Dişlerimiz de bir nevi değişik bir yapıya sahip kemiktir. Süt ise bildiğimiz gibi kemileri güçlendiren bir besindir. Sütün dişler için faydası, içeriğindeki bol miktarda bulunan kalsiyum sayesinde anlaşılmaktadır. Süt, diş eti iltihaplanmasını önleyerek daha sağlıklı dişlere sahip olmamızı sağlıyor. Çene kemiklerinin de ihtiyacı olan besini içeren süt, bir çok ağız ve diş hastalığı sorunlarına karşı iyi geldiği kanıtlamıştır.

Somon Balığı:

Yağ oranı yüksek balıklar (Uskumru, somon) diş ve diş etinin korunması ve canlanması için olmazsa olmaz kalsiyumun ana kaynaklarıdır. Kalsiyum açısından çok zengin olan somon ve uskumru balıkları D vitamini de içerdiğinden dolayıağız sağlığı açısından oldukça önemli. Bilhassa çocuklarda ağız ve diş gelişimi açısından büyük öneme sahiptir somon balıkları.

İlginizi Çekebilir:  Çocuklarda İlaç Zеhirlеnmеsi

Çilek:

Çilekte turunçgillerde olduğu gibi yüksek oranda C Vitaminine sahiptir. Diş etlerinin kuvvetli olmasını ve bütünlüklerinin bozulmamasına yardımcı olur. Çileği muhakkak mevsiminde taze ve organik olarak tüketmeliyiz. Daha önceki yazılarımızda diş etlerini canlandırma diş etleri bakımı konusunda da bahsettiğimiz gibi ezilmiş taze çilek ile dişlerimizi fırçalayabilirsiniz. Bu işlem diş etlerinizi ferahlatıp sağlıklı olmalarını sağlayacaktır.

Su:

Suyu diş gelişimi açısından küçümsememekte fayda var. Dişlerin, gereken besini aldıktan sonraki artıkların temizlenmesi için düzenli su içmek şart. Düzenli su tüketimi, tükürük seviyesini artırır. Tükürüğün özellikleri ise, diş etini sürekli sağlıklı tutmak ve diş çürümesine engel olmaktır. Aynı zamanda su, diş minesinin zarar görmesini de önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir