Çok Sevdiğim Birini Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Ölüm, aynı doğmak, büyümek kadar doğal bir kavramdır. Çok sevdiğimiz bir yakınımızın ölmesi ile birlikte büyük bir üzüntü süreci içerisine gireriz. Bu zaman dilimi, ölüme karşı uygulamış olduğumuz bir tepkidir. Bu zaman dilimleri bazıları için olumlu bir şekilde geçerken kimileri içinde oldukça olumsuz ve zorlu bir şekilde geçebilir. Özellikle dostlarınızı, sevdiklerinizi, yakınlarınızı beklenmedik bir zamanda kaybettiğinizde bu süreç daha zor geçecektir.

Sevdiğiniz birini kaybettiğinizde, oluşan üzüntülü ruh halinizin oldukça doğal olduğunu sakın unutmayın. Etrafınızdaki yakınlarınızın baskısı ile bu yas zamanından bir an önce çıkmak isteyebilirsiniz fakat bu kararı etrafınızdakiler değil, sizin vermeniz sizin psikolojiniz için oldukça önemlidir, bu yüzden yas sürecini tamamen siz kendinizi rahatlayana kadar sakinleşene kadar yaşayın ve en uygun olduğunu düşündüğünüz vakitte yas sürecinden çıkabilirsiniz. Bu şekilde davranmanız sizin ruh sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

  • İstediğiniz kadar ağlayın ve etrafınızdaki dostlarınıza içinizi dökün.
  • Kendinizi kötü alışkanlıklarla tatmin etmeyin ve kontrolsüz bir şekilde ilaç, alkol, sigara veya uyuşturucu maddeleri kullanmayın, çünkü bunlar size gecici bir süre rahatlık verecektir ve çok hızlı bir şekilde sizi kendilerine bağımlı yapacaktır.
  •  Sabırlı olmaya çalışın, olamıyorsanız olabildiğiniz ölçüde sakin bir halde olmalısınız. Yaşamış olduğunuz bu üzüntülü dönemin kısa sürmeyeceğini ve ne zaman biteceğinin belli olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Bundan dolayı olabildiğince rahat olmalısınız.
  •  Kendiniz sakin olamıyor ve yanlış şeyler yapacağınıza kanaat getiriyorsanız bir an önce uzman kişilerden destek almanız ve içinizdeki bütün duyları dökmeniz gerekmektedir. Bir uzmandan destek almak istemiyorsanız, sevdiğiniz, değer verdiğiniz kişilerle vakit geçirerek, onlara duygu ve düşüncelerinizi aktarabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Üstünlük Kompleksi nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir