Crohn Hastalığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Crohn hastalığı kronik ve iltihabi bir bağırsak hastalığıdır. Ağızdan anüse kadar sindirim sisteminin herhangi bir bölümünde ya da aynı anda birkaç farklı bölümünde aralıklı iltihaplar olarak gözükmektedir. Bulaşıcı özelliği var gibi gözükse de tam olarak ispatlanamamıştır. Bir diğer kronik iltihabi bağırsak hastalığı olan ülseratif kolit ile beraber bu tarz hastalığın temel iki  maddesini  oluştururlar. Her yıl 100.000 kişiden 5-7’si bu hastalığa yakalanır. Hastalığın en çok görüldüğü yerler kuzey kesimleridir. 10-20 yaşlarda ve 45 ile 65 yaşları arasında daha çok görülmektedir. Bu sadece bu yaş aralığındakileri değil her yaş grubu için geçerli bir türdür. Crohn hastalığı inflamatuar crohn, fistülize crohn ve fibrostenoze crohn olarak türlere ayrılmaktadır.

Hastalığın Sebepleri

Sebebi tam olarak bilinmemektedir. Çevresel etki, kalıtımsal etki, aşırı temiz ortam kullanma hayvanlardan doğrudan bulaşma yada bağışıklık sisteminin reaksiyonu şeklinde oluşmaktadır.  Sigara kullananlarda daha çabuk etkilidir. Crohn hastalığı kadın ve erkeklerde aynı orandadır ve hastalık şikayetler arttıkça belirtileri ortaya çıkar.

Belirtiler yorgunluk, halsizlik, uyuklama, karında şişlik ve ağrı, karnın sağ alt bölgesinde ağrı ve bazen kanlı ishal, ateş, kusma, iştahsızlık ve kilo kaybı olarak gözükmektedir. Bu belirtilerin biri ve birkaçı hastalık seyrinde gözükmez.  Bazen de kişiden kişiye değişebilir. Eklem  ağrısı, göz ve deri iltihaplanması, kabızlık, kanama, mide de yara, ağızda yara olarak şikayetler ilk belirtiler olarak tanımlanabilinir. Crohn hastalığında bağırsak kanseri erken teşhis konulmazsa oluşup ilerleyebilir. Kemik erimesi, safra kesede taş ilerleyen safhaların belirtilerinden birkaçıdır.

İlginizi Çekebilir:  Osteomyelit (Kemik İltihabı) Nedir, belirtileri nelerdir?

Tedavi Şekli

Crohn hastalığını; ultrason, MR, kan tahlili, dışkı tahlili, endoskopi,biyopsi ve röntgen yöntemleriyle belirlenmektedir. Crohn hastalığının sebeplerinin bilinmemesi tedavide tam teşhis konulmasını zorlaştırmaktadır. İlerleyen zamanlarda belirtilerin ve şikayetlerin en az seviyeye düşmesiyle bu sürenin uzatılası ve yakalanan bu düzeyin korunması en etkili tedavi şeklidir. Bu dönemin aynı seviyede tutulmasıyla bağışıklık sisteminde değişiklik ve hormonların farklılık göstermesi olağan belirtilerdir. Hormonların aynı seviyede tutulması için çeşitli koruyucu ilaçların kullanım dozajı arttırılabilinir. Kemik erimesini önlemek için kalsiyum arttırılabilinir.  Bağışıklık sistemini ve hormonları korumak için takviye ilaçlar kullanılsa da bazı yan etkiler mutlaka oluşur.

Bu tedaviler diyet ve stres azaltıcı önlemlerle desteklenebilir. Crohn hastalığının tedavisi uzun ve zor olduğu için hasta üzerinde olumsuz psikolojik etkiler oluşur bunu da psikolojik destekle yenmek mümkündür. Crohn hastalığı her kişide farklı bir süreç izler. Kişiye özel diyet listeleri kontrollü bir şekilde uygulanırsa daha etkili olur. Bağırsak sistemini zorlayıcı gıdalardan hasta uzak tutulursa tedavi süreci olumlu yönde seyreder. Hastanın bağırsak sistemi hangi gıdayı rahat tüketebiliyorsa onu tüketmesi önerilir.  Bazı hastalar aldığı gıdalardan yeterince faydalanamıyorsa takviye vitaminlerden yararlanmasına izin verilir. Özellikle çocuk hastalarda bu durum kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır.

Crohn hastalığı çok önemli olup dikkate alınmalı ve hastanın moral olarak yüksek tutulması tedaviye olumlu sonuç katacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir