Cüzzam(Lepra) Hastalığı Nedir?

Lepra adı verilen mikrop, halk arasında cüzzam olarak adlandırılır. Bu mikrop, vücudun genel olarak tüm önemli noktalarına etki eder ve o noktada ki sistemi ele geçirir. Öyle ki, başta çevresel sinir sistemi olmak üzere, deriye ve bir çok organa uzanabilen bir yapısı vardır. Hâl böyle olunca da vücudun bir çok önemli noktasında sorunlara neden olmaktadır. Her ne kadar tedavi edilme olanağı olsa da, eğer erken müdahale edilmez ise; bu sorun zaman içerisinde bir çok farklı noktada çok ciddi sorunlara neden olabiliyor ve tedavisi oldukça zor bir hâl alıyor.

Cüzzam Bulaşıcı Mıdır?

Evet, bulaşıcı bir sorundur. Fakat direkt olarak herkese bulaşma gibi bir durum söz konusu değildir. Örneğin bağışıklık sisteminiz ciddi anlamda zayıf ise ve siz cüzzamlı bir hasta ile uzun süre iletişim kurarsanız, sürekli olarak temas halinde kalırsanız size de bulaşır. Bunun dışında direkt olarak çevrede ki herkese bulaşması söz konusu değildir. Ayrıca uzun süreli iletişim ve temas halinde bulaşması halinde dahi tedavi edilme şansı bulunmaktadır.

Cüzzamın Tarihçesi

Korkulan cüzzam mikrobu, ilk olarak Armauer Hansen adlı bilim adamı tarafından 1876 yılında Norveç’te keşfediliyor. İlk olarak sadece deri ve sinir ile alâkalı bir hastalık olarak görülüyor. Sonrasında kronik bir seyre sahip olan enfeksiyon hastalığı olduğu anlaşılıyor. Tam olarak detaylarının anlaşılması üzerine, tedavi aşamasında da oldukça farklı çalışmalar yapılmıştır. Günümüzde ise tedavisi çok daha uygun, mümkün bir hale gelmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Kil Maskesi ile Kuru Ciltlere Elveda!

Türkiye’de Cüzzam Durumu

Cüzzam, ülkemiz içerisinde ilk olarak 1919 yılında konu edinmiştir. Nitekim bu yıl içerisinde Prof. Dr. Mazhar Osman adlı bir bilim insanı, Bakırköy Akıl Hastanesi içerisinde lepra mikrobu taşıyan 40 farklı hasta için özel bir bölüm açtırmıştır. O gün itibariyle ülkemizde çok daha önemli bir hale gelen cüzzam, sürekli olarak araştırmalar ile daha fazla bilinen bir hastalık haline gelmiştir. 1919 yılında atılan bu adım sayesinde, ülkemizde ki cüzzamlı hastaların tedavisinde de her geçen süreçte ciddi bir gelişme kaydedilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir