Deja vu nedir, nasıl olur?

İnsanın daha önce yaşamadığı bir olayı yaşamış hissine kapılması durumuna deja vu denilmektedir. Deja vu hemen her insanın yaşayabileceği bir durumdur. Bilimsel olarak deja vu 3 şekilde gerçekleşebilir. Birincisi dejasenti olarak adlandırılır ve daha önce yaşanmayan bir hissin anımsanması söz konusudur. Yani daha önce tecrübe edilmemiş bir durumun tekrar etmesi diyebiliriz. Dejavizite dediğimiz hadise de daha önce gidilmemiş bir yere gidilmiş hissine kapılma halidir. insanlarda en çok dejasenti rahatsızlığı görülür. Bu durum insanları rahatsız edecek boyuta ulaşırsa yani sürekli olarak deja vu yaşarlarsa bir hastalık olabilir mi endişesine kapılabilmekteler.

Deja vu doğa üstü bir olay değildir. Yani reankarnasyon gibi boyutlara taşınmamalıdır. Deja vu beyinle alakalı bir rahatsızlıktır. Nasıl oluştuğunu detaylı bir şekilde açıklayalım.

Neden Deja Vu oluruz?

Deja vu beyindeki mekanizmaların zamansal farklılaşmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Bazı insanlar deja vu yaşadıklarında doğa üstü bir güce sahip olduklarına ya da geçmişten, gelecekten haberler aldıklarına inanırlar ama böyle bir durum söz konusu olamaz.

Beyindeki hafıza sistemlerinin zamansal uyumsuzluğu deja vu yaşanmasına neden olur. Günlük hayatta yaşanılan olaylar beyinde kısa süreli belleğe giriş yapar. Daha sonra bu olaylar yani görülen yerler, yaşanılan haller kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe geçiş yapar. Bu işlem esnasında ortaya çıkan yolak problemi deja vu hadisesini oluşturur. Normalde beyine giden bilgiler kısa süreli bellekte bir süre tutulurlar. Deja vu oluşmasında bilgiler kısa süreli bellekte tutulmayıp uzun süreli bellekten gelince yolak problemi oluşur. İşte deja vu hissinin oluşması tamamen bundan ibarettir.

İlginizi Çekebilir:  Köpek Fobisi Nedir Nasıl Geçer ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir