Denizde Kramp Girerse Ne Yapılır?

Yaz ayları geldiğinde hepimizin aklına yüzmek gelir ancak özellikle havuza nazaran denizde yüzmek istediğimizde çok fazla açılma gibi uyarıla maruz kalırız. Bunun en büyük nedenlerinden biri de ayağımıza kramp girip yüzmemize engel olmasıdır. Peki, neden denizde yüzerken ayağımıza kramp girer. Denizde kramp girmesi genelde tatile gittiğimiz ilk günlerde meydana gelir. Özellikle vücut ham iken ve ısınmadan denize girmek krampı tetikler.

Kramp kaslarla alakalıdır, kasların kasılması sonucu, ayağımızı ya da kramp giren yerimizi hareket ettiremeyiz. Bu durum hayati önem taşımaktadır çünkü kramp giren bir birey panikleyebilir ve kramp yayılabilir. İşte bu gibi durumlarda yapılması gereken şey, hemen deniz üzerinde sırt üstü yatmak ve vücudu dinlendirmektir. Aksi takdir de daha kötü sonuçlar alınabilir özellikle de kramp varken yüzmeye çalışmak daha da yayılmasına neden olacaktır.

Öncelikle sakin olmalıyız, sırt üstü yatıp bir miktar dinlenmeli ve bu sırada kramp giren bölgemizi ovuşturmalıyız hatta kramp giren bölgenin kas yapısına göre yani ayağımız gibi bir bölgeye kramp girerse hafifçe esnetme, açma ve germe çalışmaları yaparak o bölgeden krampın geçmesini hızlandırabiliriz. Kramp girmemesi için özellikle yaz aylarında terleyerek çok fazla kaybettiğimiz vitamin ve mineraller bakımından zengin besinler tüketmeliyiz. 

İlginizi Çekebilir:  Düşme Sonrası Morarmalar nasıl geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir