Deprem Korkusu Fobisi Nedir?

Ülkemiz dünyanın en aktif deprem kuşakları üzerinde bulunan bir ülkedir. Bu sebeple ülkemizde irili ufaklı her sene onlarca deprem olmaktadır. Bu depremler karşılığında da zaman zaman mal ve can kaybı da yaşanmaktadır. Bu durum da bir diğer yandan insanlar üzerinde olumsuz bir psikoloji yaratıyor. Bu durumu atlatmanın ya da bununla yaşamanın birkaç yolu var.

Eğitim çok önemli …

Bu konuda eğitimin çok önemli olduğunu her fırsatta bildiriyorum. Çünkü ülke gerçeğinde böyle bir doğal durum varken insanların ancak eğitilerek böyle bir durum ile içli dışlı olabileceğine inanıyorum. Bir hekim olarak bu durumun içinden ancak tüm toplumun bulundukları katman ve sosyal sınıf itibariyle kendilerine uygun bir şekilde eğitime tabi tutulması gerekiyor. Burada da en büyük görev insanların kendilerine inanmaları noktasında biz hekimlere düşüyor.

Kayıp yaşamış bireylere ….

Kayıp yaşamış bireylere özellikle dikkat etmek gerekiyor. Çünkü onların yaşadığı kayıplar hayatları boyunca onlar ile birlikte geleceğinden, onların psikolojik durumu sürekli kontrol altında tutulmalı. Bu kontroller aynı zamanda ailelere toplu olarak verilmeli ve gidenlerin ardından tutulacak yasın bir ömür boyu devam etmemesi gerektiği onlara telkin edilmelidir.

Çeşitli psikolojik yöntemler …

Çeşitli psikolojik yöntemler bu tip tedaviler ve rutin kontroller esnasında kullanır. Bu yöntemlerin hangisi birey üzerinde işe yarıyorsa o yöntemlerin tüm alternatifleri ile birlikte bireyin hiç sorunsuz bir noktaya varmasına kadar uygulanması gerekiyor. Bu noktada çevresinde bu tip bir durumda olan birey olan kişileri de hemen uzman bir psikolog ya da durumun ağırlığına göre uzman bir hekim ile görüştürmesini tavsiye ediyorum. Unutmayın ki bu tip durumlarda ne kadar erken davranılır ise o kadar çabuk sonuç alınacaktır. Aynı erken teşhis kuralı bu tip konularda da geçerlidir. Bu sebepten çevresinde bu tip bir tecrübe yaşamış olan var ise, yapması gereken hemen bir hekim ile temasa geçmesidir.

İlginizi Çekebilir:  Sosyopati nedir?

Gerçekler ile yaşamak …

Gerçekler ile yaşamak hayatımızın en net detayı olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple de deprem gerçeğini anlamak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir