Deprem Korkusu Nasıl Tedavi Edilir?

Deprem Korkusu Nasıl Tedavi Edilir?

Psikolojik olarak bir deprem yaşanmış ise, insanların bu konuda kendilerine bir fobi yaratması kaçınılmazdır. Psikolojik anlamda bireyin kendi çatışmalarına farklı bir yaklaşım sunan bu korku, insanların kendilerini çaresiz hissetmelerine sebep olmaktadır. Bu korkuyu kişi bireysel olarak yenemese de, bu anlamda destek alabilir. Bunun için, öncelikle korkunun nedenini ve temel sebeplerinin altını aramak, bu konuda farklı girişimlerde bulunmak gereklidir. Bireyin beyninde yer alan bilinç altı düşüncesi, deprem korkusunu sürekli tetikleyebilmektedir. Bu yüzden, psikoterapist desteği ile bu korku birkaç seans içinde bilinç aracılığı ile aşılabilmektedir. Günümüzde pek çok farklı alanda ilerleme kaydeden psikoloji bilimi, bireyin beyin ve bilinç altında yaratmış olduğu fobileri ve yaşanmışlık sonucu oluşan korkuların sonuçlarını bulma anlamında ciddi yatırımlar yapmaktadır.

Deprem Korkusu Nasıl Oluşur?

Bu korkunun en basit anlatımı, bireyin habersiz bir şekilde depreme yakalanmış olmasıdır. Habersiz olarak yapılan tanımlar, genellikle hazırlıksız olarak kullanıldığı için birey kendini bir nevi şok etkisinde hissetmektedir. Ayaklarının altında hareket eden zemin, bireyin dengesini ve bilinç altı düşüncelerini sarsmakta, fobi ile birlikte bir korku baş göstermektedir. Deprem ardı geçen süreçte zeminin hala hareket ettiğini düşünen birey, gerekli psikoterapi desteğe ile bu sorunu rahatlıkla aşabilmektedir.

Gelişim İçin Hazırlık!

Deprem konusu, ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden bu alanda yapılan bilinç çalışmalarına katılabilir, deprem hazırlıkları konusunda daha da ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Günümüzde pek çok alanda sunulan bu bilgilere ulaşmanız, sizleri bir nebze de olsa depreme hazırlayacak, korkunuzun oluşmasında engel teşkil edecektir.

İlginizi Çekebilir:  Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir