Diken batmasının zararları nelerdir?

Yaz aylarının geldiği şu günlerde piknik amaçlı kırsal bölge ziyaretleri de artış gösterdi. Özellikle kırsal bölgelerde, çayırlarda, ormanlarda bulunan dikenler vücudumuzun her hangi bir yerine batarsa ne olur? Yazımda sizlere diken batması ve zararlarından bahsedeceğim. Özellikle çocuklarınızı diken batmasına karşı korumanız büyük önem arz etmekte. Hafife alınmadığı taktirde ciddi problemlere neden olabiliyor diken batmaları.

Diken batması ne gibi sonuçlar doğurabilir?

Bu sorunun cevabını iki ana kritere göre değerlendirmek istiyorum. Birincisi zehirsiz diken batması vakaları. Zehirsiz diken batması ciddiye alınması gereken bir durumdur, çünkü dikenin parçaları deri altında kaldığında iltihaplanmaya sebebiyet verir. Dikenin battığı yerden cımbız ile dikkatlice çıkartılması gerekir. İçeride diken parçasının kalmadığından mutlaka emin olmalısınız.

Aynı zamanda diken batan yeri varsa oksijenli suyla temizlemelisiniz. Bol sabunlu ılık suyla da yıkayabilirsiniz. Böylece mikroba açık hale gelen yarayı dezenfekte etmiş olacaksınız. Diken batan yeri bir yara bandıyla kapatarak mikrop girişinin önünü kesebilirsiniz. Eğer diken batmasını dikkate almazsanız diken parçası içeride apse yapabilir, ilerlerse kangrene varan sonuçlara yol açabilir.

Zehirli diken vakaları ise daha tehlikelidir ancak ülkemiz topraklarında zehirli diken çok nadir olduğundan korkmanıza gerek yok. Genede diken batmasına müteakiben, hastayı 3 gün boyunca gözlem altında tutmakta fayda var. Örneğin çocuğunuzun eline diken battıysa az önce verdiğim tedavi işlemini uygulayın 3 gün boyunca onu kontrol edin. Parmakta herhangi bir kızarma, şişlik olup olmadığını kontrol edin. Ateşinde yükselme var mı diye mutlaka bakın.

İlginizi Çekebilir:  Alkol Zehirlenmesi Durumunda Ne Yapılır?

Diken batmasından korunmak için ne gibi önlemler almalıyız?

Diken batma olayları daha çok küçük yaştaki çocukların başına gelir. Alacağınız küçük önlemler ile bu kazaların önüne geçebilirsiniz. Piknik alanlarında, dikenleri tanımayan çocuklarınıza dikenin ne olduğunu öğretin. Özellikle ormanda dolaşırken diken batmasını önleyecek uygun elbiseler tercih edin. Ormanlık alanlarda terlik yerine ayakkabı kullanın. Bu gibi küçük önlemlerle diken batmalarına karşı kendinizi ve çocuklarınızı koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir