Diş Çekilmesi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücut sağlığının önemli bir bölümü baş bölgesine bağlıdır. Hem ana yaşam organı beyin, hem de solunum, yeme, görme, duyma gibi hayati önem taşıyan görevleri gerçekleştiren organlar bu bölgededir. Birçok organın iç içe geçtiği ve bu anlamda yoğun bir yapısı olan baş bölgesi; vücudun diğer bölgelerini de yönetir. Bu bölgedeki herhangi bir rahatsızlık, genel vücut sağlığını çok kolay bir biçimde etkileyebilir. Ağız, göz, burun ve kulaklar; dış etkenlere en açık organlardır. Bu organlarla herhangi bir enfeksiyonu hava yoluyla kapmak mümkündür. Ayrıca sürekli yemek yenildiği için de ağız içi sürekli farklı maddelere maruz kalmaktadır. Hastalıklardan korunmanın en kolay yolu kuşkusuz hijyenden geçiyor. Ağız hijyeni de genel vücut sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Özellikle diş hekiminizin…

Özellikle diş hekiminizin dediklerini bire bir uygulamanız gereken bir dönemdesiniz diyebilirim. Ben de hastalarıma dişlerinin çekildikten sonra yapmaları gereken şeyleri bildirdiğimde özellikle onların ne kadar önemli bir şeyin sonrasını yaşadıklarını anlatırım. Bu noktada her hastanın dikkat etmesi gereken özel durumlar olacaktır ancak genel olarak benim de hastalarıma önerdiğim şeylerin başında bir süre sıcak ve soğuk hiçbir şey tüketmemeleridir. Çünkü zaten hassas durumda olan bir ağızdan bahsediyoruz eğer soğuk ya da sıcak şekilde yüklenme yapılır ise söz konusu operasyonun etkileri negatif yönde olabilir.

Eksik diş her anlamda…

Eksik diş her anlamda insanlar için kötü bir şeydir ancak çekmekten başka çözüm kalmadığı noktada insanların bu çözümü ele almalarından başka yapacak bir şey yoktur. Arka dişlerden eksilme yaşandığında çok fazla dikkate alınmaz ancak ön dişlerden eksilme yaşandığında görünüm kaygısı ile birlikte de hemen takma diş çözümleri aranmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Diş Gıcırdatma Tedavisi

Beslenmeye dikkat etmek…

Beslenmeye dikkat etmek gerekir, çünkü eksilen dişin duyarlılığı ve tüm ağıza yayılmış olan hassaslık sebebiyle bu tip operasyonların ardından yapılması gereken en önemli şey beslenmeye dikkat etmektir. Bu hassas dönem geçtikten sonra da dişlerimize ve ağzımıza gerektiği gibi bakım yapmak en önemli çözüm olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir