Diş Eti Çekilmesi Sebebi ve Tedavisi?

Diş eti çekilmesi, diş eti sınırının mine seviyesinin alt kısmına düşerek kök yüzeyinin açılması durumudur. Diş eti çekilmesi, yaşlı insanlarda görülebileceği ve yaşanacağı hissedilse de genç, yaşlı fark etmeksizin tüm bireylerde görülebilmektedir. Diş eti çekilmesiyle birlikte, diş üzerinde plak birikmesine, kök çürüklerine, diş hassasiyetine ve estetik açıdan kötü görüntüye yol açmaktadır.  Ayrıca diş eti sınırının normalden daha çok alt kısma düşmesi, diş kaybı yaşamamıza sebep olabilir. Dişleri çevreleyen sert dokunun, diş eti çekilmesiyle birlikte sertlik derecesini kaybetmesi sebebiyle dişlerin tutunamamasına ve kaybına yol açar.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?
Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş eti çekilmesinin bazı sebepleri vardır mutlaka. Bu sebepler çoğu zaman yanlış diş fırçalamasının verdiği hasarlar olarak ortaya çıkmaktadır. Dişler, orta sertlikte olan bir diş fırçasıyla dairesel hareketler çizer gibi fırçalanmalı. Tabi bu fırçalama yumuşak hareketlerle gerçekleştirilmelidir. Çoğu kişi aslında diş fırçalamasının nasıl yapılacağını tam olarak bilememektedir. Diş fırçalama sayısının normal şartlarda günde 3 defa fırçalanması gerekmekte bu sayının aşılması durumunda, sert diş fırçalama yöntemi de diş eti çekilmesine sebep olmaktadır. Hatta yanlış dolgu işlemleri ve diş kaplamaları diş etinin çekilip rahatsızlık yaratmasına sebeptir. Diş eti çekilmesi tedavisinden sonra da dolguların ve kaplamaların tekrar yapılması gerekmektedir.

Diş eti hastalıkları da diş etinin içerisinde meydana gelen iltihaplardan dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Diş etinin içerisinde oluşan iltihap, dişi çevreleyen kemiğin dokusuna nüfuz ederek erimesini ve geriye çekilmesini sağlar. Diş eti dokusu da, kemik dokusunu takip ederek aynı işlemleri kendisi de uygular.

İlginizi Çekebilir:  Diş Duşu Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalar, dişlerinde meydana gelen ve özellikle estetik olarak kötü görüntü oluşturan ve problem yaratan durumlarda, diş eti çekilmesinin ilerlediği durumlarda ve arka dişlerde diş kaplamasının yeterli seviyede olmayacağı durumlarda diş eti cerrahisine uzman doktora başvurulması gerekmektedir.

Bu hastalığın tedavisi iki şekilde mümkündür.  İlk yöntem, hastanın damağından alınan ve greft adı verilen parçanın, diş eti çekilmesi görülen bölgeye uygulanması yöntemi ile tedavi mümkündür. İkincisi de, diş çekilmesinin görüldüğü yerin yanında sağlam olan doku varsa doku çekilen bölgenin yerine kaydırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir