Diş Gıcırdatma Tedavisi

Daha çok erişkinlerde görülen diş gıcırdatma hastalığı, ağız boşken alt ve üst dişlerin birbirleri üzerinde basınçlı şekilde istem dışı öğütme hareketleri yapması ile meydana gelmektedir. Uykuda olmadığımız anlarda bu durumu fark edebilirsiniz, ancak kontrolsüz bir şekilde meydana gelen diş gıcırdatmaları geceleri uyurken meydana gelir. Uykuda olan hastalar dişlerini gıcırdattıklarının farkına varamazlar ve uzun bir süre bu hastalıktan habersiz olarak yaşarlar. Bu yazımda sizlere; dişlere son derece zararlı olan diş gıcırdatma tedavisinden ve evde yapabileceklerinizden bahsedeceğim.

Diş gıcırdatma bir hastalık mıdır?

Diş gıcırdatma, refleks mekanizmasına dayalı istem dışı yapılan bir fiildir ve dişlere zarar verdiğinden bu durumu bir hastalık olarak kabul edebiliriz. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Reflekslere dayanan bu hastalığın başlangıç noktası ise alt ve üst dişler arasında bir uyumsuzluk, olmasıdır, bu uyumsuzluk sinirsel mesaj olarak omurilik üst katmanları ile beyine iletilir ve diş gıcırdatma hareketi gerçekleşir. Aynı zamanda psikolojik sebepleri de vardır. Yani her durumda diş gıcırdatmak bir hastalıktır diye bilirim.

Diş gıcırdatma tedavisi nasıl yapılır?

Diş gıcırdatma tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biri diş plakalarıdır. Özellikle bu durumu kontrol altına alamadığınız zamanlarda yani geceleri yatarken sizden diş plakalarını üst ve alt dişlerinize takmanız istenir. Diş plakaları sayesinde hem dişlerinizi korur hem de tedavi sürecine katkı sağlamış olursunuz.

Hastalık nöral (beyinsel) yada psikolojik olmasına göre tedavi süreci ilgili hekim tarafından izlenmelidir. Bu süreçte geceleri diş plakaları ile tedavi devam ederken, hastadan gündüzleri kendi kendini kontrol altında tutması istenir.

İlginizi Çekebilir:  Panik Atak Nöbeti Nasıl geçer?

Evde kendi kendinize yapabileceğiniz şeyler ise; sakız çiğnemek, ara ara meyve yemek, kısık sesle kendi kendine kitap okumak, şarkı söylemek. Bu eylemler sizi rahatlatır ve dişlerinizi birbirinden uzak tutmanıza yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir