Diş kanaması neden olur, belirtileri nelerdir?

Gündelik hızlı akan hayatınızda bir yerlere yetişmeye çalışırken diş fırçalama esnasında diş fırçanızda kan görüyorsanız siz de artık diş kanaması problemi ile tanışmışsınız demektir. Diş kanaması aslında yanlış bir tabirdir. Diş kemiksi bir yapıya sahiptir ve kanamaz, asıl kanayan diş etlerimizdir. Diş etlerimiz en az dişlerimiz kadar bakıma özen gösterilmeye muhtaçtır. Sağlıklı diş etine sahip olmadan sağlıklı dişlere sahip olmak düşünülemez. Unutmayınız; dişleriniz sizi ele verir, onlara iyi bakın.
Diş kanamasında genel olarak diş etinde şişlik ve apse durumları etkili oluyor. Bunların önüne nasıl geçebiliriz?

Diş fırçalama teknikleri

Her güne bembeyaz gülümsemeler ile başlamak için ve genel diş ve ağız temizliğimizi sağlamak için elbette düzenli olarak dişlerimizi fırçalamalıyız. Fakat dişlerimizi fırçalarken bunu da kuralına göre yapmalıyız. Çoğu kişi dişlerini ileri ve geri fırçalamaktadır ve bu yanlış bir fırçalama tekniğidir. Dişte kanamaya sebep olabilir. Öncelikle diş fırçası seçimini diş etimize göre yapmalıyız. Eğer ki hassas ve en küçük dokunuşlarda bile kanayan diş etlerine sahipseniz muhakkak hassas kıllara sahip bir diş fırçası edinmelisiniz. Sert olmamalı ve fazla bastırmadan fırçalamanız gerekiyor. Dairesel hareketler ile dişlerinizi fırçalayınız, her zaman aşağı yukarı ve dairesel fırçalama yöntemini kullanınız.

Diş ipi kullanın

Çevremizde pek görmeyiz. Diş ipi kullanmak çoğumuzun işi değil (diş fırçalamanın bile lüzumsuz görüldüğü halkımız arasında). Fakat diş ipi kullanırsak eğer dişlerin arasındaki bakterilere de ulaşmış oluruz. Diş ipleri, fırçanın giremediği yerlere girer ve gerekli temizliği sağlar. Diş ipini hızlı hızı ve bastırarak kullanırsak yine diş etlerimizi tahrip ederek kanama yapacaktır. Bu yüzden diş ipini de yavaş bir şekilde ileri geri ve aşağı yukarı kullanmalıyız.

İlginizi Çekebilir:  Diş taşı(Tartar) nedir, neden olur?

Diş kanaması ve diş eti sorunlarının belirtileri;

Diş eti sorunları bir çok nedenden meydana gelebilir. Diş eti iltihabı bunlardan en revaçta olanı. Düzenli temizlenmeyen diş ve diş etleri zamanla bakteri üretiyor ve bulundukları yeri tahrip ederek şişme, acıma ve kanamaya neden olabiliyor. Diş kanamalarının diğer bir sebebi de biriken bakterilerin oluşturduğu yaralar. Düzenli bakılmayan temizlenmeyen dişler diş kaybına kadar giden sorunlar ortaya çıkarır.

Diş eti sıkıntılarının belirtilerini şunlardır:

 • Kırmızı, şiş ve hassas diş etleri
 • Şişmiş ve kızarmış diş etleri
 • Diş eti çekilmeleri
 • Diş kaybı
 • Ağzınızda kötü bir tat ya da koku hissi
 • Diş fırçalanma esnasında oluşan kanama
 • Dişlerimiz arasında biriken diş etine benzeyen küçük torbacıklar
 • Dişlerimizi kapatırken (bir şey ısırırken) garip bir his oluşması

Diş eti iltihabı tedavi edilmeyince ortaya çıkan hastalığın ismi periyodontit. Diş etleri ve kemik uyuşmaya başlıyor çünkü iltihap kemiklere kadar yayılabiliyor. Bu hastalık derhal müdahale edilmesi gereken türden..

Diş kanamasının diğer sebepleri;

Diş etleri yada dişler ile ilgili genel problemlerin diş kanamasına sebep olduğunu işledik. Bunların yanı sıra başka durumlar da diş kanamasına sebep olan durumlar arasında. Mesela; ağızdaki küçük yaralar, kemoterapi tedavisi görmek, sigara içmek, hamilelik, menopoza girmek ve bazı hormonsal değişikliklerden dolayı da dişlerimiz kanayabilir. Hormonlar tetiklenir ve diş kanaması meydana gelebilir.

Diş kanaması nasıl önlenir?

 • Dişleri sürekli temiz tutmak için günde en az iki defa fırçalayın. Sabah ve akşam olmak üzere hassas davranarak ağzınızı temizleyin.
 • Her gün özellikle yatmadan önce diş ipi ile dişlerin arasındaki iltihapları temizleyin.
 • Kalsiyum ve C vitamini tüketiminizi artırın. Dişler için çok faydalı vitaminlerdir.
 • Su tüketiminizi artırın. Dişlerdeki bakteri oluşumunu en aza indirir ve kanama riskini en aza indirir.
 • Sigara kullanıyorsanız eğer, dişlerinize verdiğiniz zararı bir kez daha düşünün. (Bırakın demiyoruz, elinizi vicdanınıza koyun.)
 • En önemli unsurlardan birisi de fazla sıcak ya da fazla soğuk yiyecek/içecek tüketmek. Bunların önüne geçin.
İlginizi Çekebilir:  Misvak nasıl kullanılır? Misvak Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir