Diş Köprüsü Nedir, Bakımı Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer bir veya birden fazla dişinizi kaybetmişseniz, bu hem görüntü hem de sağlık açısından oldukça sıkıntılı bir durumdur. Bu tip durumlarda kaybettiğiniz diş veya dişlerin yerini doldurmak için kullanılan bazı yöntemler vardır. Bunlardan birisi ve en yaygın olanlardan birisi de köprü tedavisidir.

Diş Köprüsünün Yapılışı…

Diş köprüsünün yapılışı temel olarak, kaybettiğiniz dişinizin olduğu bölgeye yandaki doğal dişlerinizden destek alarak sabit bir köprünün oturtulması işlemidir. Öncelik olarak yapılacak işleme göre doğal dişler ufaltılır ve köprü boş kısma doğru yerleştirilir. Bu tedavi ağız sağlığı açısından oldukça önemlidir. Çünkü kaybettiğiniz tek bir diş bile zamanla diğer dişlerin bozulmasına ve zaten sıkıntılı olan görüntünün iyice bozulmasına sebep olur. Bununla beraber, sadece görüntü açısından değil, konuşurken veya bir şey yeme esnasında da kişiye ciddi anlamda sıkıntı yaratabilir. Böyle durumlarda mutlak suretle bir diş hekimine gidilmesini ve sorun daha fazla büyümeden müdahale edilmesini öneriyorum.

Diş köprüsü farklı farklı türlerde olabilmektedir. Bunlar implantlar ya da bondingler olabilir. Uzman bir diş hekimine başvurduğunuzda o sizin için hangi tip köprünün daha yararlı olacağını söyleyecektir.

Diş Köprüsünde Kullanılan Malzemeler…

Diş köprüsü tedavisinde farklı farklı malzemeler kullanılabilir. Bunlar, altın, kıymetli olmayan alaşımlar, porselen veya bunların tümünün tek bir malzeme haline getirilmiş hali olablir. Diş köprüsü tedavisinde en çok kullanılan malzeme ise zirkonyumdur. Zirkonyumun yaygın kullanımının sebebi, yüksek ısıya ve darbeye dayanıklı olması, ağız içinde tat kaybı veya tat bozukluğu yaşatmaması, diş etinde sıkıntı yaratmaması ve ağız kokusuna sebep olmamasıdır. Bu sebeplerden dolayı, zirkonyum çok uzun yıllardır tüm Dünya’da dental tedavilerde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Dişlerde Siyahlaşma Sorunu Nasıl Geçer?

Diş Köprüsünün Bakımı Nasıl Yapılır?

Köprü tedavisinden sonraki süreçte en önemli faktör, ağız sağlığına maksimum seviyede özen göstermektir. Ben, günde en az 2 defa dişlerinizi fırçalamanızı ve mutlaka diş ipi kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu temizlik yöntemleri dişlerinizde plak birikmesine engel olacaktır. Dişlerde oluşan plak birikmesi, diş eti hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır, ayrıca diş çürümesine de sebep olur. Özellikle diş köprüsü tedavileri için özel yapılan diş fırçaları vardır. Bu tip durumlar özel fırçalardan kullanmanız, ağız sağılığınız açısından oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir