Diş taşı temizletmek zararlı mıdır?

Diş taşlarını temizletmek dişlere zarar verir mi? Halk arasında yaygın ve bilinen doğrular şu şekilde; Diş taşlarının alınması dişlere zarar verir, diş taşlarını temizletmek zararlıdır, tartar diş tabakası temizliği dişlerin dayanıklılığını azaltır yönünde. Bu bilinenler yanlıştır. Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak için, diş taşlarımızdan kurtulmamız gerekmektedir. Diş taşlarının temizliği, dişlerimiz ve ağız sağlığımızın vazgeçilmez bir parçası olmalıdır. Diş taşlarının hekim tarafından temizlenmesi dişlere kesinlikle zarar vermeyecektir.

Diş taşı temizletmek dişlere zarar verir mi?

Hayır, diş taşlarının  diş hekimi tarafından temizlenmesi dişlerimize zarar vermeyeceği gibi faydası da olacaktır. Diş taşlarının temizlenme işlemi kişiye zarar vermez, veriyor olsa dahi diş taşlarımızın zaten kendileri bu işlemden daha zararlıdır düşünüldüğü zaman. Diş taşları, diş aralarında biriken mikroorganizmalar ve bakterilerden dolayı oluşur ve zamanla diş taşına dönüşerek dişin ve diş etinin daha sağlıksız bir hale gelmesini sağlar. Bu yüzden bu kötü diş tabakasının temizlenmesinde (diş hekimi tarafından) hiçbir mahsur yoktur. Aksine, diş taşı temizliğinin faydaları olacaktır.

Diş taşı temizletmenin faydaları;

Diş taşları düzenli olarak (6 ayda bir) temizlenirse eğer daha sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olunur. Diş taşı temizlendikten sonra düzenli olarak diş fırçalarsak ve diş ipi, diş duşu gibi uygulamaları aksatmadan yaparsak, yeniden diş taşı oluşumunu elimizden geldiği kadar azaltmış oluruz. Diş eti iltihaplarından dolayı dişlerinizi kaybetmek istemiyorsanız diş taşı tartar temizletilmesi şarttır.

İlginizi Çekebilir:  Yirmilik Diş Çektirilir Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir